• facebook
 • rss
 • Posypały się cegły...

  Szymon Zmarlicki Szymon Zmarlicki

  dodane 07.10.2016 03:00

  Tej świątyni już nie będzie. Kościół św. Józefa w Bytomiu przestaje istnieć.

  To nie fotografia z dalekiej Syrii, gdzie wszelkie oznaki chrześcijaństwa są niszczone przez bojowników ISIS. Taki widok można spotkać w jednym z miast na Śląsku.

  Usytuowany tuż przy DK11 łączącej Bytom z Tarnowskimi Górami, pomiędzy autostradą A1 a obwodnicą miasta, stał tam od 1928 roku. I nikomu nie zawadzał. Jednak podobnie jak wiele innych budynków w okolicy kościół pod wezwaniem św. Józefa Robotnika był nieustannie niszczony przez szkody górnicze.

  Kiedy pod świątynią fedrowała kopalnia "Powstańców Śląskich", naprawy uszkodzeń były finansowane z funduszu remontowego. Wraz z likwidacją zakładu pieniędzy zabrakło, a dalsze remonty okazały się nieopłacalne i nie gwarantowały bezpieczeństwa. Pozostały po nich tylko symboliczne tabliczki, które wraz z metalowymi kotwami spajały kolejne pęknięcia.

  Wyburzany kościół to nieczęsty widok w Polsce Wyburzany kościół to nieczęsty widok w Polsce Szymon Zmarlicki /Foto Gość Rozbiórka rozpoczęła się we wtorek i potrwa około dwóch tygodni. Prace są podzielone na etapy - w pierwszej kolejności zlikwidowane zostało prezbiterium i dach, a po nich burzone są ściany, tak by następnie ciężki sprzęt mógł dostać się do wieży, która jako ostatnia zostanie zrównana z ziemią. Wkrótce zniknie także plebania i dom katechetyczny.

  Kościół św. Józefa przez ponad 80 lat z zewnątrz zwracał na siebie uwagę charakterystyczną bryłą z okrągłymi oknami, a w środku zachwycał witrażami i freskami. Ostatnia Msza św. została w nim odprawiona 19 marca tego roku. Wówczas bp Jan Kopiec dokonał pierwszej w diecezji gliwickiej ekssekracji, pozbawiając świątynię charakteru miejsca świętego.

  Niewielka liczba parafian już w grudniu ubiegłego roku przeniosła się do nowego kościoła pod tym samym wezwaniem. Powstał około dwóch kilometrów na północ od starej świątyni.

  Zobacz wyburzany kościół w GALERII ZDJĘĆ.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół