• facebook
 • rss
 • Nie tyle kto da więcej, ile kto da z serca

  Mira Fiutak Mira Fiutak

  dodane 01.10.2016 16:42

  - Macie być świadkami Chrystusa dla dzisiejszego świata, coraz bardziej egoistycznego, nie rozumiejącego ludzi słabych - powiedział bp Jan Kopiec do zaangażowanych w Caritas.

  Pracownicy i wolontariusze Caritas z całej diecezji 1 października pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Pokornej. Dołączyła do nich grupa z parafii Narodzenia NMP we Włodarach w diecezji opolskiej.

  Eucharystii w intencji pracujących w Caritas przewodniczył bp Jan Kopiec. Wspominano także zmarłego przez kilkoma miesiącami ks. Leonarda Strokę, duszpasterza Caritas, który zawsze uczestniczył w tych pielgrzymkach.

  Bp Jan Kopiec przypomniał, że praca w Caritas polega na stawianiu się coraz bardziej świadkiem Chrystusa. – Żeby być nim dla dzisiejszego świata, coraz bardziej egoistycznego, nie rozumiejącego ludzi słabych, nie szanującego ludzi, którzy mają inną drogę swojej dojrzałości – zauważył.

  Zwrócił też uwagę na to, że wsparcie osób, które potrzebują pomocy, jest dla Kościoła oczywiste. Jednak powinna towarzyszyć mu roztropność, co może wywoływać napięcie w podejmowanych w tej pracy.

  Do sanktuarium w Rudach pielgrzymowali pracownicy i wolontariusze Caritas   Do sanktuarium w Rudach pielgrzymowali pracownicy i wolontariusze Caritas Mira Fiutak /Foto Gość

  - Z jednej strony mamy doświadczenie  przeogromnego cierpienia, które dotyka ludzi. I nie chodzi przecież tylko o danie samego chleba, ale towarzyszenie człowiekowi, który sam sobie poradzić nie potrafi. Z drugiej strony wiemy, ile razy zostaliśmy oszukani – stwierdził bp Kopiec. – I pomiędzy tym właśnie trzeba znaleźć drogę dla swojego świadczenie o Jezusie Chrystusie.

  Działanie takie wymaga racjonalnego i wrażliwego wyczucia, kto rzeczywiście jest człowiekiem potrzebującym. – Kto jest naszym biednym, nad którym powinniśmy się pochylić, by uratować jego godność i przywrócić nadzieję – powiedział biskup gliwicki.

  Nawiązał też do św. Teresy od Dzieciątka Jezus, wspominanej w liturgii tego dnia, którą wszystkie doświadczenia – radosne i trudne – prowadziły do głębi chrześcijaństwa. – Ona nazwała to drogą miłości, drogą otwarcia. Drogą nielicytowania się kto da więcej, ale kto da z serca – zauważył bp Kopiec. – Trzeba być niezwykle uczciwym, by pochylić się nad człowiekiem i mieć przeczucie, że w nim jest Chrystus – powiedział.

  Podczas pielgrzymki Caritas zaśpiewał Chór Tryl z Toszka   Podczas pielgrzymki Caritas zaśpiewał Chór Tryl z Toszka Mira Fiutak /Foto Gość

  W drugiej części spotkania bp Jan Kopiec wygłosił wykład na temat życia i działalności bp. Józefa Marcina Nathana, o którym można powiedzieć, że w swoich działaniach wyprzedził epokę. W Branicach, niedaleko Głubczyc z jego inicjatywy powstał dobrze i nowocześnie zorganizowany kompleks szpitalno-opiekuńczy dla osób chorych psychicznie. Nazywany „Miasteczkiem miłosierdzia”. Zresztą na swoje biskupie zawołanie bp Nathan wybrał słowa: „Caritas Christi urget nos”, czyli „Miłość Chrystusa przynagla nas”.

  Uczestnicy pielgrzymki mieli okazję zaopatrzyć się w książkę „Przynaglony. Biskup Józef Marcin Nathan w służbie Kościołowi i potrzebującym” autorstwa naszej redakcyjnej koleżanki Anny Kwaśnickiej z Gościa Opolskiego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół