• facebook
 • rss
 • Trzeba zwrócić człowiekowi niedzielę

  Joanna Juroszek Joanna Juroszek

  dodane 21.08.2016 10:50

  O znaczeniu kobiet w chrześcijaństwie i o wartości dnia Pańskiego mówił w Piekarach abp Wiktor Skworc.

  W swoim przemówieniu, przypominając o niedawnych Światowych Dniach Młodzieży, abp Wiktor Skwroc podziękował Ślązaczkom za ich gościnność i otwarcie na młodych pielgrzymów.

  Podkreślił także rolę kobiet: matek i babć w kształtowaniu życia chrześcijańskiego dzieci.

  Jedną z tych kobiet wymienił z imienia. To żona Mieszka I Dobrawa, która przybyła do Polski z Czech. Na pamiątkę 1050. rocznicy naszego chrztu do Piekar pielgrzymują czescy biskupi: abp Jan Graubner z Ołomuńca (tegoroczny kaznodzieja) oraz bp Jana Vokal z Hradec Kralowe.

  Metropolita katowicki przywołując wartość niedzieli, poparł inicjatywę projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

  - Jest to legalna droga do odzyskania niedzieli - Bożej i naszej, sprzyjającej umocnieniu, a może niekiedy odrodzeniu zagubionych więzi rodzinnych i społecznych. Dramatyzm tej sytuacji potwierdza jeszcze fakt, że to właśnie w niedzielę - najczęściej w handlu - zatrudniane są kobiety: żony i matki. Ten stan trzeba zmienić, dlatego raz jeszcze apeluję o składanie deklaracji poparcia dla inicjatywy ustawodawczej o ograniczeniu handlu w niedzielę! Niedziela to Dies Domini i Dies hominis - dzień Pana i dzień człowieka, dokładnie: dzień będący własnością człowieka - mówił.

  - O to właśnie chodzi, aby niedzielę zwrócić człowiekowi, każdemu człowiekowi. Bo niedziela nie jest luksusem, ekskluzywnym zbytkiem dla bogatych. Niedziela jest dla każdego, jest demokratyczna! Państwo powinno ją chronić prawem, jako fundamentalne społeczne spoiwo, jak świętość! - dodał.

  Abp Wiktor Skworc zwrócił też uwagę na znaczenie polityki prorodzinnej. Wymienił zalety rządowych programów Rodzina 500 plus, 75 plus oraz Mieszkanie plus.

  Potrzebę odrębnego programu sugerował także samorządom.

  - Odwiedziny rodzin w mieszkaniach, w zdegradowanych osiedlach naszych górnośląskich miast, nakazują mi postulowanie jeszcze jednego programu: łazienka dla każdej rodziny! O taki program wołam do naszych samorządów! - wyjaśniał.

  Wcześniej, mówiąc o wdzięczności wobec matek i babć, metropolita katowicki zwrócił uwagę na wartość karmienia niemowląt piersią.

  - Nieraz mówimy o wrodzonych, odziedziczonych cechach, a nawet o wierze, że zostały "wyssane z mlekiem matki" (...) I za to dziś dziękujemy szczególnie: za często niedoceniany wysiłek karmiącego matczynego ciała. Z wdzięcznością wobec matek, które nas samych wykarmiły powinniśmy łączyć najwyższy szacunek do tych kobiet, które teraz poświęcają sporą część swojej życiowej energii, by ich maleństwa mogły się cieszyć naturalnym pokarmem. Warto wzmacniać kulturę, w której karmiące matki czują się bezpieczne, należy je cenić i szanować! - mówił.

  Zwrócił uwagę także na zadania matki chrzestnej. Prosił kobiety, by towarzyszyły swoim chrześniakom zwłaszcza podczas bierzmowania, ucząc ich "wierności Bogu, Ewangelii i Kościołowi".

  Całość przemówienia TUTAJ.

  Metropolita ogłosił też laureata nagrody "Lux ex Silesia". W tym roku wyróżnienie otrzyma prof. Jan Miodek.

  Wcześniej w imieniu pątniczek obraz Pani Piekarskiej przywitała Hanna Żyrek z Katowic, członkini Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie.

  Po przemówieniu arcybiskupa rozpoczęła się Msza św. Uczestniczy w niej także premier Beata Szydło.

  Premier Szydło w Piekarach   Premier Szydło w Piekarach Joanna Juroszek /Foto Gość

  Czytaj także:

  Przyłóżcie ręce do czynienia dobra
  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • sorcier
   21.08.2016 15:13
   Przeczytałem pełny tekst przemowy księdza arcybiskupa i stwierdzam, że podtytuł niniejszego artykułu wprowadza w błąd. Abp. Skworc słowem się nie zająknął o wartości Dnia Pańskiego. Wspomina o jego "demokratycznym charakterze" (cokolwiek to znaczy) o społecznej roli niedzieli, ale o tym czym dla katolika jest (a przynajmniej powinien być) Dzień Pański, ani słowa!
  • Stanisław_Miłosz
   21.08.2016 17:25
   Domagać się by powtarzać oczywiste oczywistości, to tak jakby domagać się powtarzania elementarzowgo "Ala ma kota".
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół