Nowy Numer 8/2018 Archiwum

Trzysta lat obecności

W tym roku uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lubecku była obchodzona szczególnie.

W uroczystość Wniebowzięcia NMP lubeckie sanktuarium nawiedziło wielu wiernych. To właśnie 15 sierpnia miała miejsce odpustowa Msza św., której przewodniczył biskup pomocniczy Paweł Stobrawa z Opola.

- Dziękujemy Bogu i Maryi za 300 lat obecności wśród nas w tym medalionie Matki Boskiej Lubeckiej. Cieszę się, że tak wielu z was przybyło na tę Sumę odpustową - przywitał wiernych zgromadzonych na Eucharystii ks. Andrzej Bartysiewisz, proboszcz parafii.

Biskup Stobrawa w kazaniu przypomniał, jak ważną rolę w życiu człowieka powinna pełnić Maryja. - Bogurodzica Dziewica jako pierwsza osiągnęła zbawienie i stała się wizerunkiem Kościoła, a dla pielgrzymującego ludu jest źródłem pociechy i znakiem nadziei. Wierzymy, że Najświętsza Maryja Panna uczestniczy w chwale Jezusa Zmartwychwstałego. Chwała Maryi Wniebowziętej jest również naszym świętem. Przypomina, że jesteśmy przeznaczeni do chwały, której nie potrafimy zgłębić ludzkim rozumem - tłumaczył w homilii.

Bp Paweł Strobawa poświęcił zioła przyniesione przez wiernych   Bp Paweł Strobawa poświęcił zioła przyniesione przez wiernych Karolina Gatys

- Tę radość przeżywacie szczególnie wy, mieszkańcy Lubecka, gdzie Maryja jest patronką parafii od 1362 r., a od 300 lat szczególnie czczona w odnalezionym obrazie Matki Bożej z Dzieciątkiem. Bardzo się cieszę i jestem wdzięczny Bożej Opatrzności, że tę wyjątkową rocznicę i uroczystość odpustową mogę przeżywać razem z wami. Jest to dla mnie osobiście bardzo głębokie przeżycie - mówił w homilii biskup, który ma lubeckie korzenie.

Uroczystość zakończyły poświęcenie ziół i uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem. Co roku przed ołtarzem polowym lubeckiego sanktuarium gromadzi się kilkaset osób.

Co roku przed ołtarzem polowym lubeckiego sanktuarium gromadzi się kilkaset osób   Co roku przed ołtarzem polowym lubeckiego sanktuarium gromadzi się kilkaset osób Karolina Gatys

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy