• facebook
 • rss
 • Odpust z jubileuszami biskupów

  kc

  dodane 09.08.2016 16:01

  W uroczystość Wniebowzięcia NMP odbędzie się pielgrzymka metropolii górnośląskiej do sanktuarium w Rudach.

  W tym roku odpust będzie połączony z jubileuszem 35-lecia sakry biskupiej Jana Wieczorka, pierwszego ordynariusza diecezji gliwickiej, dzięki którego decyzjom pocysterskie opactwo w Rudach stało się na powrót w całości własnością Kościoła i nabrało nowego blasku. W tym dniu obchodzona będzie także 60. rocznica święceń kapłańskich bp. Jana Bagińskiego z Opola.

  Mszy św. na dziedzińcu Starego Opactwa 15 sierpnia o 11.00 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi opat klasztoru cystersów w Krakowie-Moglile, o. dr Piotr Chojnacki. Nieszpory maryjne w bazylice odbędą się o 15.00. Przewodniczyć im będzie ks. Sebastian Śliwiński, proboszcz i kustosz sanktuarium w Rudach, a homilię wygłosi ks. Damian Dolnicki, sędzia audytor Sądu Biskupiego w Gliwicach.

  Z okazji uroczystości zaproszenie na metropolitalną pielgrzymkę do diecezjan wystosował  bp gliwicki Jan Kopiec. Nawiązał w nim do historii tego miejsca i pielęgnowanego przez zakonników kultu maryjnego.

  „Dzisiaj w Rudach cystersów już nie ma, bo takie były wyniki historycznych dróg Kościoła na naszej ziemi. Ale pozostała świątynia dedykowana Maryi w tajemnicy Jej Wniebowzięcia, oraz wdzięczna pamięć za wielowiekowe zaangażowanie się zakonników, wraz z pobożnym naszym ludem, w czynienie tej ziemi pięknej i zasobnej. To nas napawa przekonaniem o potrzebie wyśpiewania szczególnej chwały naszej Pani i Królowej, z włączeniem cysterskiej gorliwości i szerokiego otwarcia na społeczeństwo” – napisał.

  Pielgrzymce towarzyszyć ma także dziękczynienie za przyjęcie przed 1050 laty chrztu przez Mieszka I i za Światowe Dnia Młodzieży. Będzie to też zwiastun obchodów 25-lecia diecezji gliwickiej i zapowiedzianego pierwszego synodu, który rozpocznie się w marcu przyszłego roku.

  Dziedziniec Starego Opactwa w Rudach   Dziedziniec Starego Opactwa w Rudach Klaudia Cwołek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół