• facebook
 • rss
 • Niedziela bez handlu? Apel biskupów

  jj /ASI

  dodane 17.06.2016 14:44

  O podjęcie akcji zbierania podpisów pod inicjatywą apelują biskupi diecezji gliwickiej, opolskiej, sosnowieckiej i katowickiej.

  Biskupi czterech diecezji wydali w tej sprawie specjalny komunikat. Wyjaśniają w nim, że Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele bierze w obronę około 1,3 mln osób, szczególnie kobiet. 

  „Mając na uwadze powyższe przesłanki i zachowując w pamięci próby zawłaszczenia i niszczenia niedzieli oraz jej wartości kulturowej – jako pasterze naszych diecezji – zwracamy się do Was z prośbą o poparcie tej inicjatywy ustawodawczej poprzez podjęcie akcji zbierania podpisów” – czytamy w dokumencie podpisanym przez abp. Wiktora Skworca oraz biskupów Jana Kopca z Gliwic, Andrzeja Czaję z Opola i Grzegorza Kaszaka z Sosnowca.

  „Nie ulega wątpliwości, że stoimy przed nową szansą przeżywania niedzieli w całej wspólnocie naszego społeczeństwa jako dnia wzmocnienia sił i odpoczynku, odrodzenia zagubionych więzi rodzinnych i społecznych. Ponadto niedziela może znów stać się gwarantem emocjonalnego wyciszenia, a także budowania wspólnoty religijnej i narodowej” – wyjaśniają.

  Biskupi przypominają, że handel w niedzielę zakazany jest m.in. w Austrii, Niemczech, Norwegii, Szwajcarii, Francji oraz Wielkiej Brytanii. 

  „Co więcej, w Niemczech niedziela jest chroniona zapisem w konstytucji tego państwa jako wartość i spoiwo wspólnoty narodowej. Wydaje się, że także my powinniśmy przyjąć odnośnie do niedzieli rozwiązania podobne jak w wielu nowoczesnych krajach Europy” – wskazują autorzy komunikatu.

  Więcej informacji na temat projektu ustawy oraz wzór deklaracji popierającej inicjatywę można znaleźć w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego”.

  O apelu mówi także abp Wiktor Skworc:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół