• facebook
 • rss
 • Brat Albert na nasze czasy

  Klaudia Cwołek

  dodane 15.06.2016 15:18

  Rozpoczęły się obchody 20 lat działalności Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Zabrzu.

  - Sprawcą tego przedsięwzięcia jest święty Brat Albert, który zainspirował nas do podjęcia działań w kierunku pomocy osobom najbardziej potrzebującym i wykluczonym z różnych powodów - mówiła Maria Demidowicz, prezes zabrzańskiego koła Towarzystwa Brata Alberta na otwarciu konferencji.

  Odbyła się ona dziś w Łaźni Łańcuszkowej i zainaugurowała obchody 20 lat działalności organizacji w Zabrzu. Skierowana była do pracowników instytucji pomocy i integracji społecznej, oraz organizacji pozarządowych pracujących z osobami bezdomnymi. Jej temat to "Nowoczesne metody wspierania reintegracji osób bezdomnych".

  - Możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile nam się udało zrobić nie w kategoriach sukcesu, ale w kategoriach pomocy drugiemu człowiekowi - powiedziała na otwarciu Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent miasta. - W Zabrzu mamy to szczęście, że od 20 lat mamy ludzi, którzy nie tylko rozumieją te słowa, ale wdrażają w życie te słowa - mówiła, przypominając przykazanie Boga i bliźniego. Podziękowała wszystkim, którzy na wielu płaszczyznach pomagają tym, którzy w życiu się pogubili i mówiła o środkach, jakie miasto przekazuje na pomoc społeczną.

  Wykład wprowadzający wygłosił dr hab. Marek Rymsza z Uniwersytetu Warszawskiego. Po prawej ks. dr Stanisław Słowik, Caritas Diecezji Kieleckiej   Wykład wprowadzający wygłosił dr hab. Marek Rymsza z Uniwersytetu Warszawskiego. Po prawej ks. dr Stanisław Słowik, Caritas Diecezji Kieleckiej Klaudia Cwołek /Foto Gość Wykład wprowadzający wygłosił dr hab. Marek Rymsza, socjolog specjalizujący się w zagadnieniach polityki społecznej, adiunkt Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

  Mówił o św. Bracie Albercie jako prekursorze środowiskowej pracy na ziemiach polskich. Zwrócił m.in. uwagę na to, że w tej dziedzinie Brat Albert wyprzedził swój czas.

  Otwartość i radykalizm to według niego dwa słowa, które najlepiej oddają „wartość dodaną” tego, co on zrobił wobec tego, co robili inni w jego czasach w zakresie pomocy ludziom żyjącym w nędzy.

  Materiały z konferencji wkrótce dostępne będą na stronie TPBA.

  W ramach obchodów w piątek w Filharmonii Zabrzańskiej odbędzie się koncert jubileuszowy, a 19 czerwca o 11.30 w kościele św. Wojciecha na osiedlu Kopernika bp Gerard Kusz będzie przewodniczył Mszy św.

  Tego samego dnia o 14.00 odbędzie się piknik trzeźwościowy w „Przytulisku” przy ul. Kochanowskiego 26 dla wszystkich chętnych.

  Przygotowywana została także okolicznościowa publikacja o działalności TPBA w Zabrzu i w Polsce.

  Rozmowa z Marią Demidowicz o charyzmacie Brata Alberta i pomocy osobom bezdomnym dostępna jest w papierowym wydaniu Gościa Gliwickiego na 12 czerwca i w e-wydaniu.

  Konferencja odbyła się w Łaźni Łańcuszkowej w Zabrzu   Konferencja odbyła się w Łaźni Łańcuszkowej w Zabrzu Klaudia Cwołek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół