• facebook
 • rss
 • To miejsce ma być jak magnes

  Szymon Zmarlicki

  dodane 12.06.2016 15:18

  Bp Jan Kopiec przewodniczył uroczystościom odpustowym w bazylice w Rudach.

  Pocysterski kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Rudach został ustanowiony bazyliką mniejszą 12 czerwca 2009 r., zaś od 1995 r. jest diecezjalnym sanktuarium MB Pokornej.

  - Tu, u Matki, można odnaleźć pocieszenie, radość, pokój serca i nadzieję. Dlatego dzisiaj trwamy w dziękczynieniu za to piękne i święte miejsce, za świątynię, w której możemy oddawać hołd Bogu i czcić Matkę Bożą - mówił na początku Mszy świętej ks. Sebastian Śliwiński, proboszcz parafii.

  Odpustowej Eucharystii przewodniczył bp Jan Kopiec, koncelebrowali ją też inni przedstawiciele gliwickiej kurii - ks. Marcin Królik, wikariusz generalny, oraz ks. prałat Bernard Koj, ekonom.

  - Ten dzień od siedmiu lat skupia naszą szczególną uwagę i jednocześnie wywołuje uczucie wdzięczności, że z woli Kościoła to święte miejsce jest szczególnym znakiem łaski i bliskości Boga - podkreślił w homilii biskup. - Miejsce to jest cząstką drogi, którą Kościół przechodzi przez wieki i kolejne pokolenia - dodał.

  Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na zakończenie procesji wokół kościoła Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na zakończenie procesji wokół kościoła Szymon Zmarlicki /Foto Gość Bp Kopiec nawiązał w kazaniu do historii Kościoła, zwłaszcza do tradycji rzymskich bazylik patriarchalnych oraz warunków koniecznych do ustanowienia bazyliki mniejszej.

  - Aby kościół został bazyliką mniejszą, nie wystarczy, że jest ładny. To za mało. Takie miejsce musi być jak magnes, by przyciągać ludzi i dodawać nadziei, a niekiedy nawet podnieść człowieka z błota grzechu - zaznaczył.

  - To efekt wielowiekowej pracy i pochylenia się nad bardzo ważnym określeniem, co my z tym świętym miejscem potrafimy dać wspólnocie Kościoła. Czy jesteśmy tylko nastawieni na otrzymywanie łask, czy też potrafimy włączać się w dzieło apostolskie dla dobra wszystkich ludzi? - pytał.

  W odpustowej Eucharystii wzięli udział członkowie Bractwa Najświętszego Sakramentu. Po Mszy wysłuchali konferencji ascetycznej, a podczas popołudniowego nabożeństwa odbyło się włączenie do bractwa nowych członków.

  Zobacz fotorelację z uroczystości TUTAJ.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół