• facebook
 • rss
 • Bądź jak apostoł, nie jak rycerzyk

  Szymon Zmarlicki

  dodane 11.06.2016 13:57

  Podczas pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza do sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach zostali ustanowieni nowi ceremoniarze.

  Do Rud na coroczną pielgrzymkę zjechali ministranci z całej diecezji. Ci, którzy zostali mianowani do pełnienia nowych funkcji, będą w swoich parafiach przygotowywać pozostałych ministrantów do posługi w trakcie uroczystych liturgii.

  - Mój pierwszy proboszcz mawiał, że ministrant musi być na "P": przygotowany, punktualny i pobożny. W tym miejscu trzeba by dodać jeszcze: pokorny - witał zgromadzonych proboszcz rudzkiej parafii ks. Sebastian Śliwiński.

  - Cieszę się, że jest was tak dużo, bo marianek było o połowę mniej. Chłopcy górą! - mówił z radością na początku Mszy bp senior Gerard Kusz, który celebrował Eucharystię wraz z kilkudziesięcioma księżmi prowadzącymi grupy ministrantów w swoich parafiach. Przyznał jednak, że wypatrzył w bazylice też kilka ministrantek.

  - Sprawuję tę liturgię wg formularza ze wspomnienia św. Barnaby, bo macie być jak apostołowie - dodał biskup. Następnie w kazaniu przypomniał charakterystykę uczniów Jezusa.

  - Jeżeli ktoś jest zamknięty na działanie Ducha Świętego, to jest rycerzykiem. A wiecie, kim jest rycerzyk? Zakutą głową, do której nic nie trafia. Nie bądźcie rycerzykami! - apelował do młodych w homilii bp Kusz.

  Dziękował też księżom za ich zaangażowanie w formację ministrantów, co - jak podkreślił - ma większe znaczenie niż różne wymyślne akcje powołaniowe.

  Nowi ceremoniarze otrzymali od biskupa krzyże, które będą nosić w trakcie służby przy ołtrzu Nowi ceremoniarze otrzymali od biskupa krzyże, które będą nosić w trakcie służby przy ołtrzu Szymon Zmarlicki /Foto Gość Bp Gerard Kusz ustanowił w Rudach 29 nowych ceremoniarzy. Na znak swojej posługi otrzymali krzyże, które będą mogli nosić na swoim stroju liturgicznym.

  Do pełnienia tej funkcji ministranci przygotowywali się przez kilka weekendów w ośrodku w Nędzy pod okiem ks. Jacka Skorniewskiego, diecezjalnego duszpasterza LSO.

  - Teraz kończą się zaszczyty, a zaczyna trud. Dużo otrzymaliście, więc dużo będzie się od was wymagać - zaznaczył ks. Skorniewski.

  Po Mszy św. najbardziej zasłużeni lektorzy, animatorzy i ceremoniarze otrzymali wyróżnienia za wieloletnie zaangażowanie w swoich parafiach.

  Po uroczystości ministranci przenieśli się na boisko LKS "Buk", gdzie rywalizowali w zawodach sportowych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół