• facebook
 • rss
 • Rodzinom „Szczęść Boże”!

  Klaudia Cwołek

  dodane 21.05.2016 21:41

  Metropolitalne Święto Rodziny pod hasłem "Rodzina - wspólnotą miłosierdzia" rozpoczęło się dziś koncertem inauguracyjnym w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

  – Serce rośnie, że to już po raz dziewiąty, tu, w Domu Muzyki i Tańca możemy rozpocząć świętowanie – powiedziała na inauguracji Metropolitalnego Święta Rodziny Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza i koordynator święta. – W te dni, kiedy wszystkie miasta dołączają się do tego, żeby stworzyć klimat świętowania, wydaje nam się, że rodzina jest czymś wyjątkowym. Tak wyjątkowym, jak określił to nasz umiłowany papież Jan Paweł II – podkreśliła.

  Słowa ojca świętego o rodzinie, wypowiedziane podczas pielgrzymki do Ojczyzny we Wrocławiu w 1983 roku, od początku towarzyszą i są przywoływane na rozpoczęcie MŚR.

  O roli rodziny i znaczeniu polityki prorodzinnej mówił podczas inauguracji także abp Wiktor Skworc, patron honorowy MŚR. – Każda edycja tego Metropolitalnego Święta Rodziny to jest taki plus postawiony koło słowa „rodzina” – powiedział, dziękując wcześniej samorządom, że bezproblemowo zrealizowały program 500+.

  – Dzisiaj stawiamy kolejny plus i mówimy „Rodzina jest wspólnotą miłosierdzia”. To znaczy, że jest też szkołą miłosierdzia, bo wszyscy dobrze wiemy, że bez przebaczenia nie da się żyć. Pragniemy, żeby nam wybaczano i my wybaczamy. A tego nie nauczymy się z książek, tylko tego nauczymy się z rodziny – podkreślił.

  Podziękował także Alicja Majewska i Opera String Quartet na scenie DMiT w Zabrzu   Alicja Majewska i Opera String Quartet na scenie DMiT w Zabrzu Klaudia Cwołek /Foto Gość Chórowi Dziecięcemu z PSM I stopnia, który z okazji jego urodzin wykonał „Familijny blues”. – Moje urodziny to właściwie nie moja zasługa, tylko moich rodziców. Myślę o moich rodzicach z wielką wdzięcznością, bo uczyli mnie rodziny i mogłem w rodzinie doświadczyć, czym jest macierzyńska miłość i czym jest dobroć ojcowska. I za to rodzicom serdecznie dziękuję. Za to, że mnie nauczyli być w tej szkole, która jest i miłosierdziem, i wspólnotą. Wszyscy możemy w tym momencie pomyśleć o naszych rodzicach i podziękować za to, że mogliśmy doświadczyć rodziny i  uczyć się, czym naprawdę jest rodzina – powiedział abp Wiktor Skworc. A kończąc swoje wystąpienie rodziny pozdrowił tradycyjnym „Szczęść Boże!

  Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpili Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz i Opera String Quartet z gościnnym udziałem Andrzeja Lamperta.

  Przed nami dwa tygodnie metropolitalnego świętowania, na które składają się różnorodne imprezy, m.in. koncerty, festyny, pikniki, warsztaty, konferencje, spektakle teatralne itp., które zaplanowano w różnych miastach regionu.  Ważnym wydarzeniem będzie 29 maja pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar z udziałem abp. Wojciecha Polaka, arcybiskupa gnieźnieńskiego i Prymasa Polski. MŚR zakończy się oficjalnie 4 czerwca wykonaniem Oratorium „Sanctus Adalbertus” Henryka Mikołaja Góreckiego w NOSPR w Katowicach.

  Program MŚR znajduje się na stronie www.swieto-rodziny.pl.

  Występ uczniów PSM I stopnia w Zabrzu   Występ uczniów PSM I stopnia w Zabrzu Klaudia Cwołek /Foto Gość

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół