• facebook
 • rss
 • Nowy rektor Akademii Muzycznej w Katowicach

  Kazimierz Salik

  dodane 05.05.2016 19:15

  Prof. dr hab. Władysław Szymański będzie kierował Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Został wybrany na kadencję 2016-2020. Na stanowisku zastąpi prof. dr. hab. Tomasza Miczkę, który pełnił ten urząd przez dwie kadencje.

  W przemówieniu wygłoszonym tuż po podaniu oficjalnych wyników głosowania prof. Szymański na początku podziękował swoim poprzednikom, którzy piastowali stanowisko rektora akademii - prof. Julianowi Gembalskiemu, prof. Eugeniuszowi Knapikowi i prof. Tomaszowi Miczce - za wkład w rozwój uczelni także od strony zewnętrznej: niedawno wyremontowano zabytkowy budynek przy ulicy Wojewódzkiej oraz przed kilku laty otwarto budynek, w którym mieszczą się sala koncertowa i biblioteka. Budynek ten prof. Szymański nazwał "perłą na mapie Katowic".

  Podziękowania nowo wybrany rektor skierował także do kanclerz Akademii Muzycznej Katarzyny Pleśniak, wykładowców, pracowników administracji i biblioteki. Podkreślił również, że bardzo ważna jest dla niego promocja uczelni poza granicami kraju, aby móc jeszcze lepiej dzielić się jej dorobkiem artystycznym.

  Władysław Szymański urodził się w 1955 roku. Studiował muzykologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a następnie kształcił się w Akademii Muzycznej w Katowicach, którą ukończył w klasie organów prof. Juliana Gembalskiego, oraz na Wydziale Teorii Muzyki. Tam też ukończył Podyplomowe Studium dla kapelmistrzów orkiestr dętych.

  W 2001 r. Władysław Szymański obronił pracę doktorską, a w 2009 r. otrzymał stopień doktora habilitowanego. W czerwcu 2015 r. od ówczesnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych.

  Rektor elekt jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach od 1985 r.; funkcję dziekana Wydziału Wokalno-Instrumentalnego objął w 2008 roku. Od 1979 r. jest organistą bazyliki św. Wojciecha w Mikołowie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół