• facebook
 • rss
 • Kawiarenka z publicznością

  Klaudia Cwołek

  dodane 08.04.2016 02:25

  A jeśli Bóg jest? Rozmowa toczyła się wczoraj wieczorem w Teatrze Nowym w Zabrzu.

  "Nauka TAK, kremówki TAK. Kawiarenka z oknem na świat" – to sztandarowy punkt odbywających się w kwietniu Dni Papieskich w Zabrzu. Zainaugurował ją fragment przemówienia Jana Pawła II z pielgrzymki do Polski o potężnym wietrze Ducha Świętego.

  W tym roku na temat Kawiarenki wybrano pytanie „A jeśli Bóg jest?”, czyli odwrócenie Kołakowskiego „Jeśli Boga nie ma…”. Taki tytuł spotkania podsunął Lech Majewski, reżyser, poeta, malarz i pisarz, jeden z gości panelu, w którym uczestniczyli ponadto Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, abp Damian Zimoń, były metropolita katowicki, i prof. Marian Zembala, kardiochirurg.  

  Ich rozmowa, moderowana przez dwóch prowadzących, miała wiele wątków. Mówiono między innymi o Bogu, kulturze, sztuce, znakomitych dziełach i ich przeciwieństwie, o agresji, miłosierdziu, przesłaniu papieży... Nie zabrakło także śląskich wątków. W dyskusji z udziałem publiczności poruszono kolejne tematy: co zrobić, żeby przywrócić ciszę, o życiu w „czasie nadmiaru”, relacji między wiarą i rozumem oraz wychodzeniu ze strefy komfortu (to w kontekście stosunku do uchodźców).

  W czasie spotkania odbyła się charytatywna licytacja kubków „Jaś” i „Małgosia” z podpisami prezydent Zabrza i jej męża, które trafiły do prof. Mariana Zembali. Pieniądze przekazane zostaną konkretnej osobie w potrzebie. A na zakończenie we foyer teatru na gości czekały kremówki.

  Ostatnim punktem trwających od soboty Dni Papieskich będzie 8 kwietnia o 19.00 spektakl Teatru Nowego „Boże mój”.

  Kremówki we foyer teatru   Kremówki we foyer teatru Klaudia Cwołek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół