• facebook
 • rss
 • To szczególna wrażliwość

  Mira Fiutak

  dodane 02.04.2016 19:01

  Ulicami Zabrza przeszedł Niebieski Korowód. Przypominający o tym, że obok nas żyją ludzie z autyzmem.

  W niebo poleciały dziesiątki niebieskich baloników. Dzisiaj, 2 kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Uczestnicy marszu przeszli na skwer przy pomniku Pstrowskiego, gdzie wszyscy stanęli do wspólnej fotografii.

  Wcześniej w Zespole Szkół Specjalnych nr 41 zainaugurowana została kampania Niebieskie Zabrze.

  - To taki dzień, kiedy wszyscy na całym świecie mają serca i umysły w kolorze niebieskim - powiedziała Urszula Koszutska, dyrektor zabrzańskiej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. - Ta kampania pokazuje, jak można pomóc tym dzieciom o szczególnej wrażliwości, bo na tym polega autyzm - dodała.

  Uczniowie z działającego w szkole Teatru Rzepka razem z nauczycielami wystąpili w przedstawieniu przygotowanym na podstawie bajki indiańskiej.

  W programie był też krótki koncert uczniów, współpracującej z tą placówką, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Zabrzu, która też włączyła się w kampanię.

  A na zakończenie - pokaz sztuk walki Aikido dzieci i młodzieży trenującej w Europejskiej Federacji Yoshinkan Aikido. W zajęciach uczestniczą również dzieci z autyzmem.

  Indiańską bajkę przedstawili uczniowie i nauczyciele z Teatru Rzepka   Indiańską bajkę przedstawili uczniowie i nauczyciele z Teatru Rzepka Mira Fiutak /Foto Gość Teresa Paradowska, dyrektor ZSS nr 41 w Zabrzu, podkreśla, że w przypadku autyzmu najlepsze efekty daje terapia podejmowana jak najwcześniej.

  Ich szkoła jako pierwsza na terenie miasta prowadziła zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju małych dzieci, trafiały do nich bardzo małe, nawet kilkunastomiesięczne.

  Kiedy rozpoczynała pracę, w szkole było tylko dwoje uczniów z rozpoznaniem autyzmu. W tej chwili takich dzieci diagnozowanych jest o wiele więcej, a szkoła ma do dyspozycji wiele metod terapii.

  Kampania informacyjno-edukacyjna Niebieskie Zabrze będzie trwała przez miesiąc. W tym czasie można dowiedzieć się czegoś więcej o autyzmie, jego pierwszych objawach i dostępnych w mieście formach pomocy dla dzieci z autyzmem.

  Poradnia Psychologiczno-Pedagogicznej w Zabrzu, która współorganizuje kampanię, zaprasza 9 kwietnia do swojej siedziby na projekcję filmu „Mary i Max”. Szczegółowe informacje znaleźć na: www.niebieskiezabrze.pl.

  Kampania jest kontynuacją inicjatyw podejmowanych od lat na rzecz osób z autyzmem przez Zespół Szkół Specjalnych nr 41 i działającego przy nim Stowarzyszenia KONTAKT.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół