• facebook
 • rss
 • Zaduma nad grzesznością

  Agnieszka Kliks-Pudlik

  dodane 05.03.2016 15:15

  Nabożeństwo w gliwickiej katedrze w przeddzień IV niedzieli Wielkiego Postu poprowadził ks. dr hab. Jan Kochel. Duchowny w homilii przybliżył gromadzonym treść jednego z najbardziej znanych psalmów pokutnych – tego rozpoczynającego się od słów "Zmiłuj się nade mną, Boże".

  Ks. Kochel wskazał, że w lepszym zrozumieniu tego często śpiewanego m.in. podczas uroczystości pogrzebowych psalmu pomoże rozbicie go na pięć części – od wprowadzenia i odpowiedzi na pytanie, kim jest Bóg, a kim jest człowiek, przez podkreślenie zaufania w Boże miłosierdzie, prośbę o zapomnienie grzechów, pragnienie skruchy aż po zapowiedź funkcjonowania Kościoła w przyszłości, który ma jednać ludzi z Bogiem.

  – Pięć części tego psalmu, jak pięć warunków dobrej spowiedzi, jak pięć zmysłów, którymi można zgrzeszyć – podkreślił ks. Kochel i dodał, że rozważanie tego psalmu, szczególnie w okresie Wielkiego Postu, pozwala zadumać się nad własną grzesznością.

  Organizatorem spotkania jest ks. dr Franciszek Koenig   Organizatorem spotkania jest ks. dr Franciszek Koenig Agnieszka Kliks-Pudlik W swej homilii ks. Kochel nawiązał również do wydanego niedawno wywiadu-rzeki z Franciszkiem o miłosierdziu. Wskazując na słowa papieża, kapłan przypomniał, że Boga nigdy nie męczy przebaczanie, co więcej, Bóg potrafi zapomnieć ludzkie grzechy.

  Cykliczne spotkania dla organistów – wielkopostne oraz adwentowe – to także okazja do spotkania się oraz rozwijania swoich umiejętności m.in. poprzez ćwiczenie nowych śpiewów liturgicznych. Co roku muzycy kościelni otrzymują bowiem propozycje nowych pieśni, które stopniowo powinny być wprowadzane w parafiach. Tym razem śpiewy nawiązują do obchodzonego Roku Miłosierdzia.

  Organizatorem spotkania był diecezjalny duszpasterz muzyków kościelnych ks. dr Franciszek Koenig.

  Uczestnicy spotkania ćwiczyli nowe śpiewy, które następnie będą wprowadzać w swoich parafiach   Uczestnicy spotkania ćwiczyli nowe śpiewy, które następnie będą wprowadzać w swoich parafiach Agnieszka Kliks-Pudlik

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół