• facebook
 • rss
 • Uczmy się od Niezłomnych

  Szymon Zmarlicki

  dodane 01.03.2016 16:35

  Parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy Bytomia uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych.

  Obchody rozpoczęły się w kościele pw. Świętego Krzyża w Bytomiu-Miechowicach. Najpierw uczniowie bytomskich szkół recytowali wiersze o Niezłomnych.

  Następnie została odprawiona Msza święta, w której licznie uczestniczyli m.in. żołnierze, przedstawiciele służb mundurowych, uczniowie oraz harcerze. Reprezentowały ich poczty sztandarowe ciągnące się wzdłuż całego kościoła po obu jego stronach.

  Proboszcz parafii ks. Bartosz Podhajecki, który sprawował Eucharystię, na początku homilii przypomniał słowa grypsu, jaki ppłk. Łukasz Ciepliński, żołnierz Armii Krajowej, napisał z więzienia tuż przed śmiercią do swojego czteroletniego syna Andrzeja: "Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać".

  - Złożyć hołd Żołnierzom Wyklętym to nie tylko nasz obowiązek, ale i wielki zaszczyt - zauważył. - Pomimo, że ginęli jako młodzi ludzie, to wiedzieli, czym jest życie, i pokazują nam, że z tego życia trzeba umieć korzystać rozsądnie i mądrze, wydobywać to, co jest najcenniejsze - przypomniał.

  - Żołnierze Wyklęci uczą, że prawdziwe wartości, takie jak miłość, wolność, sprawiedliwość, uczciwość, prawda, ojczyzna itd. mierzy się krzyżami. Nie ma tych wartości bez trudu i ofiary, bez dawania siebie i pokonywania swoich słabości. Uczą, że te wartości trzeba stawiać wyżej niż swoje własne pragnienia czy interesy - podkreślił i zaznaczył, że społeczeństwo, które odstępuje od takich wartości, wychowuje pokolenie egoistów i cyników.

  Parlamentarzyści oraz bytomscy samorządowcy składają kwiaty pod pomnikiem ofiar Tragedii Górnośląskiej Parlamentarzyści oraz bytomscy samorządowcy składają kwiaty pod pomnikiem ofiar Tragedii Górnośląskiej Szymon Zmarlicki /Foto Gość Po zakończeniu Mszy św. zgromadzeni przemaszerowali pod pobliski pomnik poświęcony ofiarom Tragedii Górnośląskiej. Tam został odegrany hymn państwowy, gdy na maszt wciągana była biało-czerwona flaga.

  W przemówieniu hołd Niezłomnym oddał prezydent Bytomia Damian Bartyla. Wyraził też radość, że dwa dni wcześniej po raz ulicami miasta przebiegł I Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych im. Piotra Woźniaka „Wira”, działacza niepodległościowego, żołnierza AK oraz podziemia powojennego. Wzięło w nim udział około 500 uczestników.

  Następnie został odczytany Apel Poległych poświęcony pamięci Żołnierzom Wyklętym oraz innym bohaterom, łącznie z ofiarami katastrofy smoleńskiej, którzy zginęli w służbie ojczyźnie. Po trzech salwach honorowych uczestnicy złożyli pod pomnikiem kwiaty.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół