• facebook
 • rss
 • Od plotek też można się uzależnić

  Klaudia Cwołek

  dodane 20.02.2016 11:22

  - Uzależnienia pojawiają się wtedy, kiedy chcemy być szczęśliwi szybko i bez wysiłku - mówił wczoraj w Koszęcinie ks. dr Marek Dziewiecki.

  W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa do niedzieli odbywają się III Diecezjalne Rekolekcje Trzeźwościowe. Prowadzi je ks. dr Marek Dziewiecki, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, psycholog, autor książek i znawca problematyki uzależnień.

  Podczas wczorajszej konferencji mówił, czym jest wolność człowieka, przedstawił mechanizmy uzależnienia i podał wskazówki, co należy robić, gdy ktoś wpadnie w jej sidła.

  Wyjaśniał, że uzależniania to ucieczka od rzeczywistości i największa utrata wolności, która decyduje o naszym człowieczeństwie. A uzależnić można się od wszystkiego: od alkoholu, narkotyków, leków, seksu, hazardu, komputera, Internetu, lenistwa, plotek…

  - Za każdym razem jest to próba ucieczki od tego, co niepokoi, od twardej rzeczywistości. I taka nadzieja, że ja natychmiast będę szczęśliwy - mówił. Tyle, że wtedy tracimy wolność, bo to, co daje nam chwilową ulgę, oszukuje nas, uzależnia i zabija. Teoretycznie, jeżeli człowiek zacznie w to wchodzić i zobaczy, że szczęścia trwałego to nie daje, powinien się wycofać, ale mało kto się wycofuje (z uzależnionych od alkoholu najwyżej 10 proc.). A ogromna większość umiera, zanim z tego wyjdą.

  - Zniewolony to człowiek śmiertelnie zakochany w śmiertelnym wrogu - powtarzał.

  Odzyskanie wolności jest jednak możliwe. Ks. Dziewiecki jako przykład podał osoby, obecne w koszęcińskim kościele z grupy Anonimowych Alkoholików, a także kogoś z jego własnej rodziny, której się to udało.

  Wśród wielu praktycznych rad podkreślił konieczność specjalistycznej pomocy. Z zasady uzależniony nie zrobi pierwszego kroku, żeby wyjść ze zniewolenia. Poza wyjątkami, na początku sam sobie nie jest w stanie pomóc. 

  Pierwszy krok należy więc do jego bliskich i polega na tym, żeby pójść do specjalisty i dowiedzieć się, o co w tym wszystkich chodzi, bo to jest tak skomplikowana choroba, że intuicyjnie nic się nie zrobi.

  W programie rekolekcji w sobotę o 15.00 odbędzie się nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego, a o 16.00 w salkach parafialnych dwa równoległe otwarte dla wszystkich meetingi AA i Al-Anon (dla Anonimowych Alkoholików oraz krewnych i przyjaciół alkoholików).

  O 18.00 rozpocznie się spowiedź dla uzależnionych i ich rodzin, a o 19.00 Msza św. z konferencją. Tego wieczoru przewidziano także świadectwa alkoholików AA).

  Rekolekcje zakończą się w niedzielę Mszą św. o 14.00 z konferencją i zawierzeniem rodzin Miłosierdziu Bożemu. Ks. Dziewiecki głosi także kazania podczas parafialnych Mszy świętych.

  Wspólny śpiew na zakończenie pierwszego dnia rekolekcji   Wspólny śpiew na zakończenie pierwszego dnia rekolekcji Klaudia Cwołek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół