• facebook
 • rss
 • Wandale zapaskudzili kościół

  sz / tvp.pl

  dodane 17.02.2016 17:18

  Prawdopodobnie pod osłoną nocy działali nieznani sprawcy, którzy upstrzyli niezbyt wyszukanym graffiti ściany zabytkowej świątyni w parku w Świerklańcu. Za wskazanie samozwańczych artystów przewidziana jest nagroda.

  Pochodzący z XIX wieku niewielki kościół pod wezwaniem Dobrego Pasterza znajduje się na terenie parku w Świerklańcu w powiecie tarnogórskim. Którejś nocy przed weekendem graficiarze pokryli ściany świątyni pstrokatymi malowidłami.

  Śledztwo w sprawie dewastacji prowadzi tarnogórska policja. Jednak ustalenie sprawców będzie niezwykle trudne, bo obiekt nie jest objęty monitoringiem. Na razie nie ma też świadków zdarzenia.

  Dlatego wójt gminy Marek Cyl wraz z radnymi oraz lokalnymi przedsiębiorcami zaoferowali 6500 zł nagrody dla osoby, która wskaże sprawców lub przyczyni się do ich ujęcia.

  Policyjni śledczy zwracają uwagę, że grafficiarze z reguły znają się w swoim środowisku i po stylu malunku oraz powtarzających się motywach czy podpisach są w stanie rozpoznać autora.

  Po usunięciu graffiti na murze kościoła pozostały jeszcze tylko zacieki i wilgotne plamy Po usunięciu graffiti na murze kościoła pozostały jeszcze tylko zacieki i wilgotne plamy Szymon Zmarlicki /Foto Gość Fasada kościoła została już oczyszczona. Do usunięcia graffiti pracownicy specjalistycznej firma musieli najpierw nasączyć zamalowane powierzchnie kwasem. Gdy ten rozpuścił farbę, pod dużym ciśnieniem i w wysokiej temperaturze zmywali kolejne warstwy lakieru. Dziś na ścianie budynku pozostały tylko wilgotne plamy. Straty są wyceniane na 2000 zł.

  Informacje o sprawcach dewastacji można przekazać telefonicznie dyżurnemu Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach (tel. 32 393 52 00) lub w Komisariacie Policji w Radzionkowie (tel. 32 286 69 97). Kontakt możliwy jest również drogą internetową poprzez formularz dostępny TUTAJ.

  Zabytkowy kościół pw. Dobrego Pasterza w świerklanieckim parku Zabytkowy kościół pw. Dobrego Pasterza w świerklanieckim parku Szymon Zmarlicki /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół