• facebook
 • rss
 • Nie żyje ikona śląskiej pediatrii

  sz /UM w Zabrzu /gwarek.com.pl

  dodane 12.02.2016 21:40

  Prof. Bożena Hager-Małecka zmarła 9 lutego w wieku 94 lat. W piątek została pochowana w Zabrzu.

  Wybitna lekarka kierowała Katedrą Pediatrii i Kliniki Ogólnopediatrycznej Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Za swoje zasługi otrzymała tytuł doktora honoris causa ŚAM w Katowicach. Była wybitnym uczonym, uznanym w kraju i za granicą.

  Zajmowała się także działalnością polityczną. Była posłanką bezpartyjną - co zawsze wyraźnie zaznaczała - na Sejm PRL VII, VIII i IX kadencji.

  Do jej największych osiągnięć naukowych i klinicznych można zaliczyć m.in. wykrycie już w 1974 roku - wspólnie z dr Jolantą Wadowską-Król - licznych przypadków zatrucia ołowiem u dzieci i zorganizowanie zakończonej sukcesem akcji profilaktycznej.

  W latach 1975-1981 prof. Hager-Małecka pełniła funkcję prorektora ds. klinicznych oraz prorektora ds. rozwoju Wydziału Lekarskiego w Zabrzu ŚAM w Katowicach. Z kolei w latach 1976-1989 była posłanką na Sejm RP.

  Brała udział w pracach wielu instytucji i organizacji naukowych. W uznaniu zasług uhonorowana została m.in. Krzyżem Komandorskim, Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Krzyżem „Za zasługi dla ZHP” i  Wawrzynem Lekarskim.

  Prof. Hager-Małecka była też laureatką wyróżnienia im. św. Kamila, które jest wyrazem wdzięczności dla osób i instytucji działających na rzecz mieszkańców Zabrza, zaangażowanych w działalność społeczną i charytatywną.

  Jej ojcem był Bronisław Hager, związany z Tarnowskimi Górami lekarz i działacz społeczny. W 1996 roku tarnogórska Rada Miejska za zasługi w ratowaniu zdrowia śląskich dzieci przyznała pani profesor tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tarnowskie Góry.

  Prof. Hager-Małecka została pochowana na cmentarzu parafialnym kościoła pw. św. Anny w Zabrzu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół