• facebook
 • rss
 • Ofiarność nagrodzona

  mf

  dodane 26.01.2016 13:52

  Zasłużeni dla gliwickiego hospicjum zostali uhonorowani za utworzenie i rozwijanie go przez 15 lat pomocy najciężej chorym.

  Uroczystość wręczenia orderów i odznaczeń państwowych odbyła się dzisiaj, 26 stycznia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach. Nagrodzono nimi kilkadziesiąt osób zasłużonych w różnych dziedzinach życia społecznego i pracy zawodowej. W imieniu Prezydenta RP wręczył je wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

  Założyciele i pracownicy Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach, obchodzącego niedawno 15-lecie działalności, na wniosek wojewody śląskiego zostali odznaczeni za zasługi w działalności charytatywnej na rzecz osób potrzebujących pomocy oraz wsparcia. Złote Krzyże Zasługi otrzymali Artur Pakosz i Adam Wędrychowicz, srebrne – Leszek Strzelecki i Janusz Witkowicki.

  Dr Adam Wędrychowicz założył w 1989 r. Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum” i został jego pierwszym prezesem. Społecznie organizował pracę w poradni hospicyjnej przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Gliwicach. Założył zespół opieki paliatywnej na oddziale wewnętrznym jednego z gliwickich szpitali, gdzie był ordynatorem i rozpoczął szkolenie lekarzy oraz pielęgniarek dla przyszłego hospicjum, m.in. jego obecnego dyrektora Artura Pakosza.

  Prowadził starania o uzyskanie nieruchomości i budynku na potrzeby hospicjum. Dr Wędrychowicz był też prezesem śląskiego oddziału Polskiego Komitetu Zwalczania Raka. Zajmował się w województwie społeczną edukacją nauczycieli, katechetów i młodzieży.

  Dr Artur Pakosz - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum”, od 2000 roku dyrektor hospicjum stacjonarnego i organizator hospicjum domowego, zaangażowany w dzieło hospicyjne od 20 lat. Jest wykładowcą Zakładu Medycyny i Opieki Paliatywnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Gliwickie hospicjum stało się bazą dydaktyczną dla studentów, ośrodkiem akredytowanym do prowadzenia specjalizacji lekarskich w dziedzinie medycyny paliatywnej.

  Dr Leszek Strzelecki od 20 lat jest zaangażowany w opiekę paliatywną  i hospicyjną. Od 2004 roku jest kierownikiem Poradni i Zespołu Domowej Opieki Paliatywnej hospicjum w Gliwicach, który opiekuje się pacjentami na terenie miasta i w promieniu 30 km od Gliwic. Jest też kierownikiem specjalizacji lekarzy medycyny paliatywnej, społecznie kieruje stażem i szkoli lekarzy.

  Dr inż. Janusz Witkowicki był projektantem automatykiem, społecznie zaangażowanym w prace gliwickiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” i przy tworzeniu hospicjum. W 1991 r. jako wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Gliwicach skutecznie poparł prośbę o przydzielenie budynku na hospicjum, składając też wniosek o dotację na rozpoczęcie jego remontu.

  Dzięki jego kontaktom z władzami Doncaster w Wielkiej Brytanii, lekarze i inżynierowie z Gliwic mogli poznali bliżej działalność tamtejszego hospicjum. Kiedy dr A. Wędrychowicz został posłem na Sejm III kadencji, zastępował go w obowiązkach prezesa stowarzyszenia.

  W ciągu 15 lat działalności gliwickie hospicjum przyjęło 6500 pacjentów w placówce stacjonarnej. W ramach hospicjum domowego opiekowało się ponad 20 tysiącami terminalnie chorych osób.

  Dziś w Katowicach odznaczono również za zasługi dla niepodległości RP, na wniosek kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, złotym Krzyżem Zasługi Pawła Gluzę oraz pośmiertnie – Jerzego Stefańczaka i Pawła Zielonkę.

  Medalami za Długoletnią Służbę – złotymi, srebrnymi i brązowymi – uhonorowanych zostało 61 osób.

  Wszyscy odznaczeni razem z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem   Wszyscy odznaczeni razem z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem Henryk Przondziono /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół