• facebook
 • rss
 • Pielgrzymka zaufania już wystartowała

  Mira Fiutak

  dodane 24.01.2016 20:17

  Pierwszym miejscem modlitwy przy krzyżu Taizé był kościół katedralny w Gliwicach.

  Tak rozpoczął się diecezjalny etap „Pielgrzymki zaufania”, do czego zachęcają bracia z ekumenicznej wspólnoty Taizé we Francji. Z ich inicjatywy od wielu lat trwa to pielgrzymowanie przez różne miasta Europy.

  – Chcemy w Roku Miłosierdzia w tę „Pielgrzymkę zaufania”, której ostatnim przystankiem była Walencja, włączyć naszą diecezję. Rozpoczynamy dziś jej diecezjalny etap – powiedział ks. Damian Trojan, wikary parafii Chrystusa Króla i opiekun gliwickiego punktu Taizé.

  Jest on owocem Europejskiego Spotkania Młodych, które na przełomie roku odbyło się właśnie w tym mieście w Hiszpanii. – Będziemy spotykać się w różnych kościołach, aby modlić się o pokój i jedność. O pokój, którego dzisiaj tak bardzo światu potrzeba, o pokój w rodzinach, naszych parafiach i wspólnotach. A także o jedność wszystkich chrześcijan – przybliżył zebranym w katedrze ideę tych spotkań.

  Będziemy spotykać się w różnych kościołach, aby modlić się o pokój i jedność - powiedział ks. Damian Trojan, opiekun gliwickiego punktu Taizé   Będziemy spotykać się w różnych kościołach, aby modlić się o pokój i jedność - powiedział ks. Damian Trojan, opiekun gliwickiego punktu Taizé Mira Fiutak /Foto Gość W kolejne 4. niedziele miesiące modlitwa kanonami z Taizé odbywać się będzie w innych miejscach. Oprócz kościołów, mogą to być też np. kaplice różnych ośrodków, takich jak szpitale, domy spokojnej starości, domy dziecka, placówki wychowawcze czy więzienia.

  „Pielgrzymka zaufania” rozpoczęła się w katedrze. W szczególnym czasie, kiedy trwa Tydzień Ekumeniczny, jak zauważył ks. Bernard Plucik, proboszcz parafii katedralnej. – Chcemy rzeczywiście żyć w świadomości, że chrześcijanie mają dążyć do jedności – powiedział. – Tym bardziej cieszy nas, że ta modlitwa, która się rozpoczyna, ta pielgrzymka, będzie trwała przez cały rok. Po drodze będziecie mieli Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i u nas, w diecezji. I sporo innych ważnych wydarzeń. Dziękuję, że dziś przybyliście do naszego kościoła i proszę was o modlitwę razem z naszymi gliwickimi parafianami.

  Organizatorzy chcą, żeby pielgrzymka stała się okazją do spotkania chrześcijan różnych wspólnot w naszym regionie – katolickich, ewangelickich i prawosławnych. Krzyż Taizé będzie przekazywany w kolejne miejsca. Następnym przystankiem „Pielgrzymki zaufania” będzie kościół Świętej Trójcy w Bytomiu, gdzie 28 lutego odbędzie się spotkanie.

  Więcej o pielgrzymce można przeczytać na stronie punktów przygotowań Taizé, działających na terenie diecezji gliwickiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół