• facebook
 • rss
 • Rok w bliskości brata Karola

  ana

  dodane 10.12.2015 13:34

  Rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Karola de Foucauld po Polsce.

  W Opolu w 4. niedzielę Adwentu (20 grudnia) zainaugurowany zostanie Rok bł. Karola de Foucauld, ogłoszony w Polsce z okazji przypadającej w 2016 roku 100. rocznicy śmierci brata Karola. Uroczystość odbędzie się w kościele seminaryjnym w Opolu (ul. Drzymały 1). Rozpocznie się o 9.15 adoracją Najświętszego Sakramentu. O 10.00 bp Andrzej Czaja będzie przewodniczył Mszy św. W południe zaplanowano spotkanie przy stole, natomiast od 13.00 będzie czas na świadectwa osób żyjących duchowością Nazaretu.

  Obchodom roku jubileuszowego towarzyszy peregrynacja relikwii bł. Karola de Foucauld, które 3 grudnia przez duchową rodzinę brata Karola zostały wypożyczone z Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Jest to cząstka całunu ze śladami krwi, w który od 1916 do 1929 roku owinięte było ciało brata Karola. Przez cały rok relikwiarz będzie przekazywany z diecezji do diecezji, by gościć we wspólnotach, parafiach, seminariach duchownych, klasztorach i w domach prywatnych, wszędzie tam, gdzie żyją osoby pociągnięte duchowością Nazaretu, zainspirowaną życiem brata Karola.

  Od 4 grudnia relikwie peregrynują po diecezji opolskiej. W styczniu zostaną przewiezione do Częstochowy, później do Koszalina, w lutym do Szczecina, a w kwietniu do Warszawy i w kolejnych miesiącach do następnych miejsc w Polsce. Peregrynacja zakończy się w archidiecezji wrocławskiej, gdzie w Dużym Domu we Wrocławiu na początku grudnia 2016 roku odbędzie się sesja o bracie Karolu, wieńcząca rok jubileuszowy.

  Relikwie bł. Karola de Foucauld, to cząstka całunu, zawierającego ślady krwi błogosławionego   Relikwie bł. Karola de Foucauld, to cząstka całunu, zawierającego ślady krwi błogosławionego Anna Kwaśnicka /Foto Gość Bł. Karol de Foucauld urodził się 15 września 1858 r. w rodzinie arystokratycznej w Strasburgu we Francji. Mając 28 lat, nawrócił się i całe swoje życie oddał Bogu. Znamienne są słowa, którymi opisywał swoje nawrócenie: „Zaraz, jak uwierzyłem, że istnieje Bóg, zrozumiałem, że już nie mogę czynić inaczej, jak tylko żyć dla Niego; moje powołanie zakonne zrodziło się w tej samej chwili, co powrót do wiary”. Wstąpił do trapistów, ale odkrywając powołanie, by Jezusa naśladować nie w Jego działalności publicznej, ale w Jego 30-letnim życiu ubogiego robotnika z Nazaretu, podjął życie wśród muzułmańskich koczowników na Saharze, stając się ich bratem i przyjacielem. Wybierają ostatnie miejsce, pragnąc ubóstwa, żył w bliskości Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie i w bliskości ludzi, którzy Jezusa nie znali. Zginął 1 grudnia 1916 r. w rozruchach plemiennych w Tamanrasset.

  Brat Karol stylem swojego życia położył podwaliny pod nową formę życia zakonnego w Kościele – życia kontemplacyjnego, ale nie klauzurowego, a przeżywanego wśród prostych ludzi. Pierwsze wspólnoty, które tak bardzo chciał założyć, by były małymi ogniskami pokoju, miłości, modlitwy i gościnności, powstały dopiero po jego śmierci.

  Dziś w Polsce obecne są zgromadzenia Małych Braci Jezusa i Małych Sióstr Jezusa, a także wspólnoty kapłańskie, kleryckie i świeckie, które czerpią z duchowości Nazaretu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół