• facebook
 • rss
 • Woda w Toszku nadaje się do picia

  mf /PAP

  dodane 08.12.2015 10:27

  Mieszkańcy Toszka i kilku okolicznych miejscowości mogą już używać wody z kranu m.in. do celów spożywczych bez przegotowania.

  O problemach z wodą gliwicki sanepid informował w piątek po wykryciu w niej paciorkowca. To bakteria, która może powodować groźne zakażenia.

  Zgodnie z przytoczonym we wtorkowym raporcie służb kryzysowych wojewody śląskiego komunikatem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Gliwicach na podstawie wyników badań kolejnych pobranych prób „ustąpiły przyczyny ogłoszenia poprzednich komunikatów” w tej sprawie.

  Woda z kranu nadaje się już do picia, mycia owoców, warzyw i innych produktów spożywczych, mycia zębów, kąpieli, przygotowania napojów i potraw, a także mycia naczyń kuchennych oraz sztućców, a także bez ograniczeń do wszelkich innych potrzeb.

  Jednocześnie gliwicki sanepid zaznaczył, że woda „może mieć nieco zmienione cechy organoleptyczne w związku z dezynfekcją i płukaniem sieci”. Wskazał też, że jakość wody w sieci na tym terenie „pozostaje pod wzmożonym nadzorem sanitarnym”.

  O problemach z wodą w Toszku oraz Ciochowicach, Pisarzowicach, Boguczycach i Sarnowie gliwicka PSSE informowała w piątek. Podała, że analizy próbek pobranych z sieci wodociągowej w Toszku wykazały „zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody do spożycia - obecność pojedynczych paciorkowców kałowych”. Woda nie nadawała się do spożycia nawet po przegotowaniu. Przez weekend, wraz z czyszczeniem sieci, dopuszczono tam warunkowe korzystanie z wody - w części zastosowań jedynie po przegotowaniu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół