• facebook
 • rss
 • Francuski Order Zasługi dla prezydent Zabrza

  sz /inf. prasowa

  dodane 02.12.2015 15:15

  We wtorek we francuskiej ambasadzie w Warszawie Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, otrzymała z rąk ambasadora Francji w Polsce Pierre’a Buhlera odznaczenie Kawalera Orderu Zasługi. Wyróżnienie jest przyznawane przez prezydenta Francji.

  W gronie wyróżnionych znaleźli się także prof. Alojzy Z. Nowak, który otrzymał odznaczenie Oficera Palm Akademickich, oraz Marek Bieńczyk, uhonorowany odznaczeniem Kawalera Orderu Sztuki i Literatury.

  Wręczając odznaczenia, ambasador Francji w Polsce podkreślił zaangażowanie prezydent Zabrza w działania na rzecz budowania wspólnoty europejskiej i integracji samorządów oraz narodów.

  Małgorzata Mańka-Szulik stwierdziła, że bazując na dotychczasowej współpracy, Zabrze będzie nadal umacniać przyjaźń i podejmować kolejne przedsięwzięcia, które jeszcze mocniej scementują miasta, regiony i kraje.

  Narodowy Order Zasługi to jedno z najwyższych odznaczeń państwowych, obok Orderu Legii Honorowej. Jest to order rycerski, ufundowany przez prezydenta Charlesa de Gaulle'a 3 grudnia 1963 r., przyznawany w randze Kawalera, Oficera, Komandora, Wielkiego Oficera i Wielkiego Krzyża w uznaniu zasług i osiągnięć na polu cywilnym i wojskowym na rzecz narodu francuskiego.

  Zabrze od wielu lat pielęgnuje więzi polsko-francuskie. Przykładem jest owocna współpraca z regionem Nord-Pas de Calais, a szczególnie z miastem Seclin, z którym Zabrze podpisało umowę o partnerstwie. Efektem są wspólne projekty w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, pomocy społecznej, wsparcia osób niepełnosprawnych, opieki nad dziećmi, profilaktyki uzależnień i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, promocji turystyki.

  Małgorzata Mańka-Szulik w towarzystwie pozostałych wyróżnionych - Alojzego Z. Nowaka i Marka Bieńczyka   Małgorzata Mańka-Szulik w towarzystwie pozostałych wyróżnionych - Alojzego Z. Nowaka i Marka Bieńczyka Archiwum Urzędu Miejskiego w Zabrzu Zabrze prowadzi także wymianę kulturalną i sportową. Dzięki współdziałaniu odbyły się liczne konferencje i sympozja naukowe dotyczące spraw społecznych czy kwestii związanych z zarządzaniem miastem. Niezwykle wartościowy jest udział miasta Seclin w organizowanych w Zabrzu Międzynarodowej Konferencji Turystycznej oraz Targach Turystyki.

  Zabrze jest częścią metropolii Silesia, czyli konurbacji górnośląskiej. Tym większe znaczenie ma współpraca z aglomeracją Lens-Lievin w tematach dotyczących zarządzania jednostkami samorządu terytorialnego oraz prowadzenia gospodarki odpadami ukierunkowanej na łączenie efektywności z wysokimi standardami ochrony środowiska.

  Cenna jest też wymiana doświadczeń Zabrza z Lewarde czy miastem Saint-Etienne poświęcona ochronie dziedzictwa postindustrialnego, rozwojowi turystyki przemysłowej oraz współpracy kulturalnej. Ponadto Zabrze z Francją łączy przyjaźń oparta na realizacji wspólnych projektów oraz wymianie doświadczeń. Miasto bierze też udział w Światowych Targach Nieruchomości w Cannes oraz uczestniczy w szkoleniach i seminariach proekologicznych, których patronem jest Ambasada Francji.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół