Nowy numer 13/2024 Archiwum

Czy Pan Jezus śpiewał? przejdź do galerii

Prof. Marek Dyżewski mówił o tym w Gliwicach podczas uroczystości ku czci św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej.

W kościele św. Michała w Gliwicach bp Jan Wieczorek przewodniczył uroczystym Nieszporom z udziałem uczniów, nauczycieli i przyjaciół Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia. Mówiąc o ich posłudze, podkreślił, że muzykę można wykonywać, będąc niewierzącym, ale to będzie inna muzyka, to nie będzie Ewangelia.

W drugiej części spotkania, która odbyła się już w budynku szkół, prof. Marek Dyżewski podjął temat, czym jest „musica sacra” – muzyka święta, przytaczając wiele biblijnych fragmentów, w których zawarty jest jej sens i znaczenie. W pewnym momencie zebranym w auli szkoły słuchaczom zadał pytanie, czy mamy jakieś teksty w Ewangelii, które mówiłyby o tym, że Pan Jezus również śpiewał na chwałę Boga. Zaraz też zauważył, że pytanie jest pewnym kłopotem, tymczasem w dwóch miejscach – w Ewangelii wg św. Mateusza i wg św. Marka – jest fragment zdania, który na to wskazuje. Gdy dobiega końca misja nauczycielska Jezusa, jest Ostatnia Wieczerza i zaraz zacznie się ofiara zbawcza, w tym momencie Jezus razem z apostołami śpiewa hymn na chwałę Bogu. Tekst brzmi: „Po odśpiewaniu hymnu, wyszli ku Górze Oliwnej”. Dlatego też Jan Złotousty, najznakomitszy ojciec Kościoła Wschodniego, w homilii powiedział, że śpiewając hymn, Chrystus dał nam przykład, abyśmy tak jak On śpiewali.

Czy Pan Jezus śpiewał?   Prof. Marek Dyżewski podczas wykładu Klaudia Cwołek /Foto Gość Prof. Marek Dyżewski był gościem specjalnym uroczystości, która w tym roku połączona była z obchodami 20-lecia Studium Muzyki Kościelnej. Założone zostało ono dzięki decyzji bp. Jana Wieczorka, który od początku je wspiera i dalej śledzi jego rozwój. Studium, podobnie jak utworzona sześć lat później Diecezjalna Szkoła Organistowska II stopnia cieszy się dużą renomą, a uczniowie odnoszą sukcesy w różnych konkursach. Podczas spotkania wiele ciepłych słów uznania padło pod adresem dr Marioli Brzoski, dyrektora tych instytucji od początku istnienia.  

Ważnym momentem uroczystości było odebranie przez tegorocznych absolwentów SMK dyplomów, które wręczał im ks. Marcin Królik, wikariusz generalny i kanclerz gliwickiej kurii diecezjalnej. Studium ukończyło w tym roku ośmiu uczniów, a wcześniej, na zakończenie roku szkolnego dyplomy otrzymało trzech absolwentów DSO II stopnia. Od początku istnienia studium ukończyły 94 osoby, a szkołę – 27.

W ramach tegorocznych diecezjalnych obchodów ku czci św. Cecylii w sobotę odbył się koncert w gliwickiej katedrze. Wystąpił Chór „Schola Cantorum Misericordis Christi” z Białej Podlaskiej. Chór jest kontynuatorem i duchowym spadkobiercą twórczości prof. Stefana Stuligrosza, którego uczniem jest założyciel i dyrygent zespołu, dr Piotr Karwowski. Chór należy do Polskiej i Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores i jest laureatem licznych konkursów i festiwali, koncertuje w kraju i za granicą, nagrał wiele płyt, m.in. dwie płyty ze śpiewami adwentowymi z akompaniamentem organisty katedry gliwickiej, Bogdana Stępnia. – 50-osobowy chór wspaniale wykonał kilkanaście utworów, począwszy od dwunastowiecznego chorału św. Hildegardy z Bingen po przejmującą kompozycję „Pod Twoją obronę" młodego kompozytora i jednocześnie członka chóru, Kamila Przygrodzkiego. Wśród słuchaczy koncertu, duchowieństwa, chórzystów i muzyków kościelnych, był również ks. bp Jan Wieczorek – mówi ks. Adam Kozak z referatu ds. muzyki kościelnej kurii diecezjalnej.

Wywiad z dr Mariolą Brzoską, dyrektorem SMK i DSO II stopnia w Gliwicach w "Gościu Gliwickim" na 15 listopada i w e-wydaniu.

Więcej o obchodach w "Gościu Gliwickim" na niedzielę 29 listopada.

Poniżej nagranie z koncertu:

Koncert w katedrze gliwickiej 14 11 2015
ChorScMc1

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy