• facebook
 • rss
 • Nagrody Miarki rozdane

  kgj

  dodane 20.10.2015 23:59

  Kolejne 5 osób uhonorowano w Opolu Nagrodą im. Karola Miarki.

  Jedną z tegorocznych laureatek jest Urszula Zajączkowska   Jedną z tegorocznych laureatek jest Urszula Zajączkowska Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Podczas gali, odbywającej się tym razem w Filharmonii Opolskiej, do ponad stuosobowego już grona laureatów z Opolszczyzny dołączyły prof. dr hab. Danuta Kisielewicz, historyk i politolog oraz Urszula Zajączkowska, historyk i dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

  Z województw śląskiego nagrodę tę otrzymali: ks. bp Paweł Anweiler z parafii ewangelickiej Zbawiciela w Bielsku-Białej, prof. dr hab. Mieczysław Chorąży, wieloletni kierownik Zakładu Biologii Nowotworów w Centrum Onkologii w Gliwicach i dr hab. Jerzy Mizgalski, profesor Akademii im. J. Długosza w Częstochowie.

  Wyróżnienie to honoruje osoby zasłużone dla kultury i nauki Śląska. Przyznawane jest już po raz 33.

  Wyróżnienie odebrała też prof. dr hab. Danuta Kisielewicz   Wyróżnienie odebrała też prof. dr hab. Danuta Kisielewicz Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Jego fundatorzy z obecnych dwóch, a wówczas czterech województw: bielskiego, częstochowskiego, katowickiego i opolskiego chcieli w ten sposób uczcić Karola Miarkę – wybitnego górnośląskiego działacza narodowego, społecznego i oświatowego, publicystę, pisarza, księgarza i wydawcę.

  W ubiegłych latach z woj. opolskiego otrzymali je m. in.: Dorota Simonides, abp Alfons Nossol, Zbyszko Bednorz, Karol Cebula, Andrzej Balcerek, Stanisław S. Nicieja, bp Jan Kopiec, Krzysztof Spałek, Stanisław Gajda, Robert Rauziński, Zbigniew Kościów.

  Tym razem niemal wszyscy laureaci, choć od lat związani ze Śląskiem  i uznający go za swoją małą ojczyznę, nie są rdzennymi mieszkańcami tego regionu.

  Jedynie Urszula Zajączkowska jest opolanką od urodzenia. Nie przeszkadza im to jednak szanować Ślązaków, współpracować z nimi i działać dla dobra tej ziemi.

   

  Ks. bp Paweł Anweiler z parafii ewangelickiej Zbawiciela w Bielsku-Białej na galę przybył z małżonką   Ks. bp Paweł Anweiler z parafii ewangelickiej Zbawiciela w Bielsku-Białej na galę przybył z małżonką Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół