• facebook
 • rss
 • Naukowcy budzą się nocą

  Szymon Zmarlicki

  dodane 18.10.2015 04:50

  Podczas jubileuszowej, 10. edycji Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej 200 uczonych przygotowało prawie 100 pokazów.

  Wydarzenia towarzyszące X Nocy Naukowców odbywały się w Gliwicach i Rybniku. Najwięcej atrakcji czekało na zwiedzających na wydziałach Politechniki Śląskiej, ale w organizację włączyła się też m.in. galeria handlowa.

  Czy z kawałka blachy za 30 groszy da się zbudować mikrofon? Owszem, wystarczy tylko... laser Czy z kawałka blachy za 30 groszy da się zbudować mikrofon? Owszem, wystarczy tylko... laser Szymon Zmarlicki /Foto Gość Okazuje się, że banan i marchewka też mają w sobie prąd Okazuje się, że banan i marchewka też mają w sobie prąd Szymon Zmarlicki /Foto Gość Przeważały tematy typowo techniczne, jak np. "Dzieci kontra roboty" czy "Wysokie napięcia i wielkie prądy". Jednak miłośnicy innych dziedzin również mogli znaleźć coś dla siebie. Wirtualna podróż po Francji szlakiem katedr gotyckich czy dylematy tłumacza wobec wielu oblicz angielskiego "you" - to tylko dwie z mnóstwa rozmaitych propozycji.

  Program skonstruowano w taki sposób, by zainteresować zarówno dzieci, młodzież, dorosłych, jak i całe rodziny. W tym roku, oprócz pokazu dronów, sztucznej inteligencji i bolidów wyścigowych, zwiedzający mogli np. uścisnąć dłoń termintatora, zbudować robota, a nawet odkryć sekrety kuchni włoskiej.

  Organizatorzy zadziwiają różnorodnością oferty, która nie ogranicza się wyłącznie do widowiskowych eksperymentów, lecz promuje szeroko rozumianą kulturę - od wystaw aż po sztuki teatralne. Z myślą o sympatykach regionalnej gwary pomyślano nawet o naukowych "ślonskich godkach".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół