• facebook
 • rss
 • Dobrzy ambasadorzy uczelni

  mf

  dodane 02.10.2015 12:02

  Pierwszego dnia nowego roku akademickiego studenci i ich profesorowie modlili się w gliwickiej katedrze.

  Bp Jan Kopiec 1 października przewodniczył Eucharystii, którą sprawował razem z duszpasterzami akademickimi - ks. Robertem Chudobą i ks. Wojciechem Michalczukiem. Podczas liturgii śpiewał Akademicki Zespół Muzyczny pod dyrekcją prof. Krystyny Krzyżanowskiej-Łobody.

  W modlitwie inaugurującej kolejny rok akademicki uczestniczyli studenci oraz władze i pracownicy akademiccy uczelni. - Potrzeba nam wewnętrznej siły, która czyni człowieka chętnym do zdobywania szczytów, dochodzenia do tej prawdy, która jest nam dana, tylko trzeba ją umieć wydobyć z siebie i tych możliwości, które mamy - powiedział biskup gliwicki.

  - Jesteśmy tutaj po to, aby zaznaczyć, że chcemy być blisko was, że są duszpasterze akademiccy do dyspozycji i jesteśmy my, jako Kościół. Życzę wam, żebyście byli dobrymi ambasadorami tej uczelni, abyście potrafili ją tak reprezentować, aby wszyscy jeszcze bardziej zapragnęli w niej studiować - zwrócił się do zebranych w katedrze.

  Poczet sztandarowy Politechniki Śląskiej   Poczet sztandarowy Politechniki Śląskiej Mira Fiutak /Foto Gość Dzień wcześniej uroczysta inauguracja odbyła się na Politechnice Śląskiej. - Przeżywaliśmy rozpoczęcie nowego już 71. roku akademickiego tej bardzo prestiżowej i bardzo aktywnej uczelni w naszym mieście. Jestem pod wrażeniem, ile można dobrego zrobić, jeżeli ma się bardzo jasno sprecyzowany cel. W uprawianiu nauki, dochodzeniu do prawdy, przygotowywaniu do samodzielnego kiedyś prowadzenia badań i pracy musimy być bardzo zdyscyplinowani i zorganizowani, żebyśmy doszli do spodziewanych rezultatów – powiedział bp Kopiec.

  Podczas uroczystości na w Centrum Edukacyjno-Kongresowym tytuł doktora honoris causa nadano prof. Januszowi Kowalowi z Akademii Górniczo-Hutniczej. Rektor PŚl prof. Andrzej Karbownik przyznał także tytuł honorowego profesora Politechniki Śląskiej, którym wyróżniono prof. Zygmunta Kolendę z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

  Rektor wręczył również odznaki „Zasłużonemu dla Politechniki Śląskiej”, które otrzymali: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, wieloletni prezydenci - Katowic Piotr Uszok i Rybnika Adam Fudali, dr Jan Sarna, prezes Rozwoju Fundacji Kardiochirurgii w Zabrzu oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

  Na 15 wydziałach Politechniki Śląskiej kształci obecnie 25 tys. studentów, w tym 18,5 tys. na studiach stacjonarnych. Do tej pory Politechnika Śląska wypromowała ponad 176 tys. inżynierów, 4 500 doktoratów oraz ponad 780 habilitacji.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół