• facebook
 • rss
 • Przekrój miasta historycznie i współcześnie

  Szymon Zmarlicki

  dodane 13.09.2015 14:45

  Setki osób przeszły w tradycyjnym pochodzie w ostatni dzień Gwarków Tarnogórskich. Wzdłuż całej trasy zgromadziły się tysiące mieszkańców, by zobaczyć barwny orszak.

  Co roku w pierwszej połowie września Tarnowskie Góry przez trzy dni obchodzą Gwarki, czyli tradycyjne święto miasta. Każdorazowo już od piątku uliczki w centrum są tak zatłoczone, że nie można marzyć o swobodnym poruszaniu się, natomiast na rynku i wokół niego trzeba walczyć o każdy centymetr przestrzeni z tłumem przychodzącym tu, by posłuchać koncertów, obejść dziesiątki kramów czy pobawić się na karuzelach.

  Niedziela, ostatni dzień imprezy, tradycyjnie rozpoczyna się pochodem, który prowadzą związane z miastem postacie w historycznych strojach. W tym roku Gwarki zbiegają się z rocznicą zwycięskiej bitwy pod Wiedniem, gdzie koalicja antyturecka pod dowództwem Jana III Sobieskiego powstrzymała Imperium Osmańskie przed inwazją na Europę. W drodze pod Wiedeń król wraz ze swoją żoną zatrzymał się w Tarnowskich Górach i również obecnie dumnie przemierza na koniu ulice Miasta Gwarków podczas pochodu.

  Specyficzny orszak to przekrój dawnych i współczesnych dziejów Tarnowskich Gór. W przemarszu idą m.in. uczniowie tarnogórskich szkół, służby mundurowe i grupy zawodowe, członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego i miłośnicy militariów, artyści, muzycy i grupy taneczne. Szczególnie wyczekiwaną przez mężczyzn częścią pochodu jest przejazd zabytkowych samochodów.

  Od piątku na głównej scenie na rynku wystąpili już m.in. Domowe Melodie, Kamil Bednarek i Afromental. W niedzielę gwiazdą wieczoru będzie Kayah, a po godz. 22. Gwarki zakończy pokaz sztucznych ogni.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół