• facebook
 • rss
 • Siwizna pokryta złotem

  Szymon Zmarlicki

  dodane 12.09.2015 18:00

  Wszystko zaczęło się w 1965 r. Dziś małżonkowie świętowali 50. rocznicę ślubu.

  Msza święta w intencji złotych jubilatów została odprawiona w gliwickiej katedrze po raz pierwszy.

  Na uroczystość przybyło około 160 par z całej diecezji.

  Eucharystii przewodniczył bp Jan Kopiec, a koncelebrowali m.in. proboszczowie parafii, z których pochodzą małżonkowie.

  – Pochylamy się nad darami Boga, których nie zdołamy nigdy przeniknąć. To On jest autorem dobra, które mamy przyjmować, i nieustannie przemawia do ludzkiego serca – mówił w homilii bp Jan Kopiec.

  – Jednym z takich dóbr jest rodzina, podstawowa komórka społeczna. Cała działalność człowieka dostrzega fakt kolejnych pokoleń, ale jednocześnie pełni zdumienia stajemy wobec nieprzemijalności. Od początku oczekujemy dojrzałości i samodzielności, także w formowaniu własnego sumienia. Rodzina i małżeństwo to bardzo ściśle zaprogramowane dobro i zobowiązanie do wysiłku, by dzięki nam tego dobra było więcej – podkreślił.

  – Powinniśmy przekraczać próg własnej niedoskonałości i słabości, a to, co Pan Bóg nam pozostawił, chcemy z poczuciem odpowiedzialności realizować w naszym życiu. Małżeństwo zaprawione w tym świętym sakramencie zyskuje swoją siłę i umocowanie. Powiedzmy sobie szczerze: nie będzie współczesnego społeczeństwa, nie będzie pomyślności dla poszczególnych pokoleń, jeżeli nie będzie najpierw wybudowanego mocnego fundamentu na zdrowej rodzinie – przypomniał biskup.

  W dalszej części Eucharystii małżonkowie odnowili ślubowanie, trzymając się za ręce. Parom dziękował też ks. Waldemar Niemczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin. – Z waszych twarzy po 50 latach wspólnego życia można wyczytać mądrość, wy wiele rzeczy nam podpowiedzieliście: co jest ważne, a co mniej ważne i czym nie należy się przejmować – zauważył.

  Po zakończeniu Mszy świętej jubilaci odebrali pamiątkowy obrazek z biskupim błogosławieństwem oraz otrzymali słodką niespodziankę.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół