• facebook
 • rss
 • Zabrzański Szensztat świętuje

  Szymon Zmarlicki

  dodane 05.09.2015 18:25

  Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Zabrzu-Rokitnicy obchodzi 15. rocznicę poświęcenia.

  We wrześniu 2000 roku ówczesny ordynariusz diecezji gliwickiej bp Jan Wieczorek poświęcił kaplicę wzniesioną w Rokitnicy jako dar Ruchu Szensztackiego na dwutysiąclecie chrześcijaństwa. Dzisiaj emerytowany już biskup senior przewodniczył "małemu jubileuszowi" tego miejsca.

  – Gromadzimy się tutaj na dziękczynieniu. Rocznice, które niekiedy obchodzimy, mniejsze czy większe, zawsze kierują nasze myśli do przeszłości, by coś z niej wydobyć, by żyć tymi wartościami i je pomnażać – zauważył biskup.

  – Dusza każdego z nas raduje się, gdy wspomina się to dzieło sprzed 15 lat. W tym roku małego jubileuszu, ale jednocześnie Roku Życia Konsekrowanego, jakże bliskie są nam słowa papieża Franciszka do rodzin: „Przypatrzcie się coraz głębiej powołaniu waszemu!”. Jesteśmy w takim okresie, że wobec wielkiego ataku na rodziny trzeba przypatrywać się, jak spełnić to zadanie, do którego jesteśmy powołani – zaznaczył.

  – Nie zapomnę wydarzenia, kiedy zmarły już biskup Henryk, u którego byłem na parafii, przez 5 lat od naszych święceń kapłańskich spotykał się w soboty z księżmi i pytał: „Czym ma być dla ciebie Maryja, czym ma być dla ciebie Bóg? Ma być pokarmem!”. Mają być naszą odżywką, naszym chlebem – przypomniał.

  Po końcowym błogosławieństwie panie z Instytutu Świeckiego dziękowały bp. Wieczorkowi za wieloletnie wsparcie oraz przy akompaniamencie orkiestry dętej złożyły mu spóźnione życzenia urodzinowe. Sam biskup opowiedział zaś, jak w latach 80. ub. wieku w niemieckim Schoenstatt wybierał krzyż biskupi, który nosi do dziś. Biskupowi oraz paniom z instytutu dziękowała też obecna na uroczystości prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

  Dalsza część świętowania przeniosła się po Mszy do sali Centrum Szensztackiego, a po południu uroczystości zakończyły nieszpory.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół