I Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum Śląska odbędzie się w weekend na terenie zrewitalizowanej siedziby Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie. Co w programie?
Turniej będzie okazją do zobaczenia konnych zaprzęgów z różnych krajów Materiały organizatora Dwudniowy konkurs rozpocznie się w sobotę 8 sierpnia. Ta oryginalna impreza plenerowa, odwołującą się do atmosfery rodem z XIX w., odbędzie się w Polsce po raz pierwszy w tak dużej formie.
Do udziału w konkursie odbywającym się wg przepisów AIAT (Association International d'Attelage de Tradition – Międzynarodowa Konferencja Tradycyjnego Powożenia) zgłosiło się 30 zabytkowych zaprzęgów z siedmiu państw: Szwajcarii, Niemiec, Belgii, Holandii, Włoch, Polski i jeden z Australii. Oprócz Zespołu Pałacowo-Parkowego wykorzystany zostanie teren gminy Koszęcin (tzw. stary park przy ul. ks. Gąski i Alei Kasztanowej) oraz ponad 13-kilometrowy odcinek drogi w lasach Nadleśnictwa Koszęcin.
Na ulicach i leśnych drogach pojawią się zaprzęgi jednokonne, parokonne, tzw. trójki, czwórki i pięciokonne zaprzężone do ponad stuletnich powozów, bryczek, karet. W powozach zasiądą damy w strojach z epoki w stosownych kapeluszach, panowie w cylindrach, służba i powożący w historycznych liberiach. Podczas całego konkursu powożący i pasażerowie będą ubrani w stroje nawiązujące do typu pojazdu i epoki, z której pochodzi ekwipaż.
W ramach imprezy zaplanowano także wielką paradę historycznych powozów z udziałem artystów w strojach ludowych, plenerowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, wernisaż fotografii Karola Rzeczyckiego o tematyce tradycji powożenia czy konkurs na najładniejszy zaprzęg oraz najpiękniejsze damskie nakrycie głowy. Organizatorzy zachęcają do założenia stylowych kapeluszy wszystkie panie kibicujące zawodom.
Szczegółowy program zawodów publikujemy na kolejnej stronie. Wstęp na wszystkie atrakcje jest wolny.
Szuster - powozenie
Wojtek Korpusik