• facebook
 • rss
 • Nowy terminal w Pyrzowicach

  jj /skanska.pl

  dodane 18.06.2015 11:37

  Terminal przylotowy C jeszcze w czerwcu obsłuży pierwszych pasażerów. Inwestycja pozwoli zwiększyć przepustowość terminali lotniska do 6 mln pasażerów rocznie.

  Hala przylotów z bagażownią to już trzeci terminal w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice Airport. Przejmie on wszystkie przyloty. W obecnych halach prowadzone będą odloty (terminal A - poza strefę Schengen, terminal B - do strefy Schengen).

  "Terminal C powstał w sąsiedztwie Terminalu B" - informuje Tomasz Bosowski, dyrektor Zespołu Projektów Skanska. "Wizualnie, od strony parkingu, obiekt jest lustrzanym odbiciem istniejącego terminalu A, ze szklaną fasadą. Nowa hala wraz z bagażownią to oddzielny jednokondygnacyjny budynek o długości 156 m, szerokości 45,5 m i wysokości ok. 8 m, którego powierzchnia użytkowa wynosi 7 tys. mkw".

  Na większości powierzchni nowego terminalu znajdować będzie się hol odbioru bagażu z karuzelami oraz miejsca do odprawy paszportowej. Swoje miejsce znajdą tam też biura Służby Celnej, Straży Granicznej, pomieszczenia dla firm obsługujących terminal przylotowy oraz bagażownia wraz z technologią. Będą tam także stanowiska wypożyczalni samochodów.

  Wartość inwestycji zrealizowanej przez Skanską, obejmującej także rozbudowę lotniskowego parkingu, to ponad 53 mln zł. Pozwoli ona zwiększyć przepustowość terminali pyrzowickiego lotniska do 6 mln pasażerów rocznie (obecnie 3,6 mln). Poprawić mają się także komfort i sprawność ich obsługi.

  Pod względem konstrukcyjnym terminal C to trójnawowa hala stalowa. Do wzniesienia stalowego szkieletu obiektu zużyto ponad 500 ton stali. Stalową konstrukcję nośną dachu zaprojektowano z przekrojów rurowych, jej montaż odbywał się z użyciem dwóch dźwigów.

  Razem z budową nowego terminalu przylotowego konieczna stała się przebudowa istniejącego układu drogowego. Powstały nowe drogi, place, chodniki, podjazdy i parkingi. W parkingu P1 w kierunku zachodnim powstało 400 dodatkowych miejsc. Teraz przy lotnisku zatrzymać może się prawie 1,3 tys. pojazdów. W nowej części parkingu powstało specjalne miejsce dla komunikacji miejskiej i wypożyczalni samochodów.

  Nowy terminal z bagażownią i parking to kolejna duża inwestycja Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach. Niedawno zakończyły się prace przy budowie nowej drogi startowej o długości ponad 3,2 km. O inwestycji pisaliśmy tutaj.

  Aktualnie realizowanymi inwestycjami są płyta postojowa i płaszczyzna do odladzania samolotów oraz terminal cargo, za budowę którego odpowiada również Skanska.

  Przeczytaj także:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół