Nowy Numer 8/2018 Archiwum

Wizyta biskupa ze Sri Lanki

W Kurii Diecezjalnej w Gliwicach gościł bp Joseph Ponniah, ordynariusz diecezji Batticaloa na Sri Lance.

Bp Ponniah uczestniczył w IV Kongresie Misyjnym, zorganizowanym od 12 do 14 czerwca  w Warszawie. W Gliwicach spotkał się z bp. Janem Kopcem. – W Polsce bp Ponniah jest po raz pierwszy. Odwiedził min. Górę św. Anny, której patronka – Matka Najświętszej Maryi Panny – jest szczególnie czczona na Sri Lance. Obecnie biskup puka do życzliwych serc z prośbą o wsparcie budowy kościoła w zniszczonej części diecezji, w miejscowości Mankerney. Gość ze Sri Lanki z uwagą interesował się też realiami życia Kościoła w Polsce. Ze smutkiem stwierdził, że z jego diecezji młodzi nie będą mogli przybyć w przyszłym roku do Krakowa na ŚDM – informuje bp Jan Kopiec.

Diecezja Batticaloa położona jest na wschodnich obrzeżach wyspy, liczy 46 500 katolików (na 1,2 mln mieszkańców), wśród których pracuje 43 księży. Diecezja powoli odbudowuje się po wojnie domowej, trwającej blisko 30 lat, na dodatek w 2004 roku jej terytorium dotknęły skutki tragicznego tsunami.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Reklama

  • Rysz
    19.06.2015 19:46

    Miejscowość Mankerney ma także drugą nazwę Mankerni którą łatwiej znaleźć na mapach.Na stronie internetowej http://ceeserver.cee.cornell.edu/pll-group/Photos_Tom_Paulson_resized/ autor zdjęcia napisał.
    Na północ od Batticaloa.Ryba która uratowała wioskę ( wspomniana ryba to kościół w jej kształcie który miał ją także na swojej fasadzie).Mieszkańcy Mankerni byli w nim na Mszy św. w niedzielę rano co uratowało im życie przed falą tsunami.Ich domy w pobliżu brzegu zostały zniszczone a zmarł tylko jeden z mieszkańców tej wsi.Kilkanaście kilometrów od Mankerni stoi obecnie nowy kościół pod wezwaniem św.Piotra Apostoła.

    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Reklama

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy