• facebook
 • rss
 • Rolnik szuka Boga

  Szymon Zmarlicki

  dodane 15.05.2015 20:55

  Marek Minkus z Kamieńca koło Gliwic w 2013 roku jako pierwszy w Europie objechał swój kraj traktorem. Teraz postanowił, że - wraz z kolegą - w szczerym polu własnoręcznie zbuduje kapliczkę. Dziś stanęła w niej poświęcona figura św. Izydora Oracza.

  Na rozstaju polnych dróg, pośród rozciągających się aż po horyzont, kwitnących na żółto hektarów, stoi samotne drzewo. A pod nim niepozorna, wykonana z betonu i kamienia kapliczka. Dziś po południu była jeszcze pusta, z szeroko otwartymi przeszklonymi drzwiczkami. Jakby czekała na swojego lokatora.

  Ale lokator już zmierzał. Drogą, po której zwykle z głośnym warkotem poruszają się rozmaite maszyny rolnicze, w uroczystej procesji figurę św. Izydora Oracza, patrona rolników, nieśli jej fundatorzy. A maryjne pieśni wygrywane przez orkiestrę dętą niosły się nad połaciami złocistego rzepaku.

  Wcześniej w parafii Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela w Kamieńcu została odprawiona Msza święta, podczas której ks. proboszcz Franciszek Jędrak poświęcił figurę oraz przybliżył historię pochodzącego z Hiszpanii patrona rolników.

  Kapliczkę wybudował Marek Minkus wraz ze swoim kolegą Andrzejem Kapkiem. Jak podkreśla, ta inicjatywa nie jest kontynuacją jego traktorowej pielgrzymki wokół Polski sprzed dwóch lat. Rolnicy chcieli w ten sposób podziękować za uprawy w miejscu, w którym na co dzień pracują.

  Marek Minkus umieszcza figurę patrona rolników w kapliczce na rozstaju polnych dróg   Marek Minkus umieszcza figurę patrona rolników w kapliczce na rozstaju polnych dróg Szymon Zmarlicki /Foto Gość - Na tych polach pracujemy i zawsze szczęśliwie wracamy do domu. Dlatego kapliczka jest darem wdzięczności Panu Bogu, że wszystko się układa - tłumaczy M. Minkus.

  Grota obłożona polnymi kamieniami i zwieńczona krzyżem najpierw stała na podwórku rolnika, gdzie przez tydzień była budowana. Stamtąd na pole przetransportował ją dźwig. Z kolei figurę św. Izydora na zamówienie rolników wykonali górale.

  Od teraz co roku 15 maja parafianie z Kamieńca będą pielgrzymowali do polnej kapliczki. - To dodatkowy obowiązek, ale jakże radosny i przyjemny - zachęcał ks. F. Jędrak po umieszczeniu figury świętego na miejscu.


  Przeczytaj również:

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół