• facebook
 • rss
 • Trzy dni tanecznego folkloru

  sz /PAP

  dodane 06.05.2015 09:00

  Ogólnopolski Festiwal Polskich Tańców Narodowych rozpocznie się 12 maja w Koszęcinie.

  Występ Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w tradycyjnych strojach ludowych   Występ Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w tradycyjnych strojach ludowych HENRYK PRZONDZIONO /FOTO GOŚĆ Młodzi uczestnicy będą wykonywali polskie tańce narodowe i tańce nawiązujące do polskiego folkloru. W trzydniowych zmaganiach zmierzą się w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie.

  W konkursie weźmie udział 36 młodych tancerzy z ogólnokształcących szkół baletowych z Łodzi, Bytomia i Warszawy.

  – Festiwal ma na celu propagowanie polskiej, ludowej kultury tanecznej, polskich tańców narodowych oraz twórczości wybitnych polskich kompozytorów nawiązujących do polskiego folkloru. W tym roku będzie to Henryk Wieniawski – zapowiada rzeczniczka Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Agnieszka Kukuła.

  Uczestnicy będą musieli zatańczyć jeden polski taniec narodowy, a w kategorii stylizacja folkloru tanecznego są zobowiązani do wykonania układu choreograficznego w dowolnej technice tańca, ale z nawiązaniem do polskiego folkloru i wykorzystaniem elementów polskich tańców ludowych.

  Młodzi tancerze mogą występować jako soliści, w duetach oraz w zespołach liczących maksymalnie 12 osób. Każda z trzech szkół baletowych ma również zaprezentować przynajmniej jeden układ choreograficzny do muzyki żyjącego w XIX wieku polskiego kompozytora Henryka Wieniawskiego.

  Jury pod przewodnictwem Barbary Sier-Janik z Sekcji Tańca i Baletu Związku Artystów Scen Polskich oceniać będzie m.in. precyzję i umiejętności taneczne, artystyczną formę i estetykę ruchu, a także muzykalność i współpracę z partnerami tanecznymi w przypadku duetów i zespołów.

  Jak zaznacza dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Zbigniew Cierniak, intencją organizatorów jest również promowanie utalentowanych uczniów szkół baletowych. – Rozpoczynając pierwszą edycję festiwalu mamy nadzieję, że będzie otwartą sceną dla szczególnie uzdolnionych tancerzy u progu swojej kariery, stanie się szansą do pierwszych wyróżnień, a pedagogom umożliwi wymianę doświadczeń" - podkreślił.

  Koncert galowy, na którym zaprezentują się laureaci konkursu, odbędzie się 15 maja w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" w Koszęcinie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół