• facebook
 • rss
 • Metoda "na wnuczka" powraca

  sz /policja.gov.pl

  dodane 05.05.2015 00:05

  Oszuści podający się za krewnych i policjantów znów dali o sobie znać. W minionym tygodniu usiłowali okraść kilku mieszkańców Tarnowskich Gór. Policja apeluje, żeby nie przekazywać pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny czy policjantów.

  W czwartek przed południem oszuści dzwonili do mieszkańców Lasowic, Strzybnicy, Starych Tarnowic, Osady Jana i centrum Tarnowskich Gór. Rozmówca przedstawiał się jako policjant, funkcjonariusz CBŚ, a wcześniej jako wnuk lub siostrzeniec potrzebujący pilnie pieniędzy.

  Naciągacz pytał, w jakim banku i ile oszczędności mają osoby, do których się dodzwonił. Do obecnej chwili nikt nie został oszukany, a osoby, które odebrały telefon od podejrzanych rozmówców, bardzo szybko zorientowały się, że mają do czynienia z przestępcami, i powiadomiły od razu prawdziwych policjantów.

  Policja apeluje o ostrożność. Każdy, kto zetknie się z podobnym sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji, dzwoniąc pod numer 997 lub 112. Jedynie szybkie powiadomienie odpowiednich służb przyczyni się do zatrzymania oszustów i pozwoli zapobiec ewentualnym wyłudzeniom.

  Funkcjonariusze proszą o pomoc również dzieci i młodzież, by przekazywali rady starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.

  Starsze osoby nie powinny otwierać drzwi mieszkania nieznajomym, zwłaszcza jeśli są same w domu   Starsze osoby nie powinny otwierać drzwi mieszkania nieznajomym, zwłaszcza jeśli są same w domu Szymon Zmarlicki /Foto Gość Dla zapobiegliwych policjanci przygotowali garść informacji, jak ustrzec się przed naciągaczami:

  – będąc w domu, zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki;

  – nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł – spójrz przez wizjer i zapytaj;

  – jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu, poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok;

  – jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny;

  – nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów – każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty,

  – nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące;

  – mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu trudno dostępnym;

  – nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, a zwłaszcza swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich; nie mów o członkach rodziny ani o swoich planach życiowych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół