• facebook
 • rss
 • Autyzm nie przeszkadza sięgnąć nieba

  Mira Fiutak

  dodane 09.04.2015 16:17

  Niebieskie baloniki wypuszczone z rąk dzieci i dorosłych pofrunęły w niebo. Na placu Wolności w samo południe odbył się happening "Autyzm w chmury".

  Happening „Autyzm w chmury” na placu Wolności w Zabrzu   Happening „Autyzm w chmury” na placu Wolności w Zabrzu Mira Fiutak /Foto Gość

  To część kampanii informacyjno-edukacyjnej „Niebieskie Zabrze”, przybliżającej kwestię autyzmu. 9 kwietnia w centrum miasta była okazja, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o tej chorobie, zgodnie z hasłem inicjatywy „Nie bądź zielony w temacie Autyzmu, w kwietniu bądź niebieski!”.

  – Pracujemy z dziećmi i młodzieżą autystyczną od wielu lat. Teraz chcemy uczyć mieszkańców miasta, młodych i starszych, że osoby z autyzmem mają duże  możliwości i mogą funkcjonować wśród nas. Musimy tylko dać im na to zgodę i wspierać je w tym – powiedziała Teresa Paradowska, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 41 w Zabrzu, jednego z organizatorów kampanii

  Renata Krajewska, przewodnicząca działającego przy szkole Stowarzyszenia „Kontakt”, zachęcała do korzystania z obecności specjalistów i przedstawicieli instytucji, gdzie można zgłosić się po pomoc lub uzyskać potrzebne informacje.

  Przedszkolaki z ZSS nr 41 wystąpiły w przedstawieniu pt. „O miękkim i puchatym”   Przedszkolaki z ZSS nr 41 wystąpiły w przedstawieniu pt. „O miękkim i puchatym” Mira Fiutak /Foto Gość Na miejscu było stoisko Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Stowarzyszenia „Kontakt” i nauczycieli ZSS nr 41, rodziców z Fundacji JiM, terapeutów z Ośrodka Diagnostyczno-Terapeutycznego „Pozytywka”, słuchaczy Studium Medycznego, a nawet MBP, gdzie dostępna jest literatura popularnonaukowa i beletrystyczna na ten temat.  

  Na placu Wolności zagrała Orkiestra Dęta zabrzańskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki. W przedstawieniach teatralnych wystąpiły przedszkolaki z ZSS nr 41 i starsi uczniowie z Teatru Rzepka.

  Na koniec spotkania na placu Wolności wykonane zostało wspólne zdjęcie wszystkich uczestników imprezy, a w niebo poleciały dziesiątki niebieskich balonów.

  Organizatorami kampanii są ZSS nr 41 w Zabrzu i działające przy niej Stowarzyszenie „Kontakt” Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie, które w 2008 r. ją zainicjowały, Urząd Miejski oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.

  Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia. Tego dnia zabrzański ratusz został podświetlony na niebiesko.

  W ramach kampanii zaplanowano szereg wydarzeń związanych Szczegóły na ten temat można znaleźć na: www.niebieskiezabrze.pl, www.autyzm.zabrze.pl oraz profilu na Facebooku.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół