• facebook
 • rss
 • Wysoki i wyrównany poziom

  Klaudia Cwołek

  dodane 09.04.2015 15:45

  Konkurs Wiedzy Biblijnej dla szkół podstawowych zakończył się sukcesem. Dzieci były świetnie przygotowane.

  60 uczniów klas IV-VI wypełniało test z 30 pytaniami. To dzieci, które zakwalifikowały się do finału po wcześniejszych eliminacjach szkolnych i rejonowych.

  Anna Bomba, laureatka I miejsca zdobyła 29,5 punktów. Jest uczennicą klasy VI Szkoły Podstawowej w Świerklańcu. Do konkursu przygotowywała się m.in. na codziennych spotkaniach z siostrą katechetką podczas jednej z przerw szkolnych.

  Kolejne miejsca zdobyli: Maciej Sosna z klasy V Szkoły Podstawowej nr 38 w Gliwicach i Paweł Kocybała z klasy VI Szkoły Podstawowej nr 43 w Bytomiu-Stolarzowicach.

  – Dla mnie fenomenem jest to, że od lat ilość uczestników tego konkursu nie spada. Ponad sto szkół bierze co roku udział, co jest na pewno w dużej mierze zasługą katechetów, którzy zachęcają uczniów, mimo że mają dużo innych różnych konkursów. W dzisiejszych czasach, gdzie katecheza jest traktowana w szkole trochę inaczej, ta chęć i gotowość udziału w konkursach biblijnych jest bardzo duża – mówi ks. Adam Spałek z wydziału katechetycznego gliwickiej kurii i organizator konkursu w diecezji. Tegoroczny test, przygotowany przez archidiecezję częstochowską według jego oceny był trudny, a mimo to dzieci zdobywały dużo punktów. – To świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu dzieci, zarówno przez katechetów, jak i dom rodzinny. Współpraca rodziców owocuje takim wynikiem – podkreśla. 

  Obrady jury   Obrady jury Klaudia Cwołek /Foto Gość Zadania testowe tegorocznej, dwudziestej edycji konkursu, dotyczyły Ewangelii według św. Marka. Podzielone zostały trzy grupy. W pierwszej trzeba było dokończyć zdania, wybierając jedną z czterech zaproponowanych odpowiedzi, która była prawidłowa. W drugiej grupie znalazły się cytaty, w których w wykropkowane miejsca trzeba było wpisać brakujące słowo. Zadania z ostatniej grupy polegały na udzieleniu odpowiedzi na pytania. Na wypełnienie testu było 45 minut. Po przerwie, w trakcie której jury sprawdzało testy, a czekający na werdykt mogli obejrzeć film, ogłoszone zostały wyniki i wręczone nagrody.

  Konkurs odbywa się równolegle w pięciu diecezjach, należących do województwa śląskiego: katowickiej, gliwickiej, bielsko-żywieckiej, częstochowskiej i sosnowieckiej.

  Oto przykładowe zadania:

  • Grupa 1: Święty Marek podczas pierwszej podróży misyjne św. Pawła odłączyś się od Apostoła Narodów w:
  1. Perge w Pamfilii
  2. Efezie
  3. Antiochii w Pizydii
  4. Antiochii w Syrii.

  Prawidłowa odpowiedź: Perge w Pamfilii.

  • Grupa 2: Uzupełnił cytat: Mk 10, 46: Gdy wraz z uczniami i sporym tłumem wychodził z Jerycha, niewidomy  żebrak, Bartymeusz, syn ……, siedział przy drodze.

  Należało wpisać imię Tymoteusz.

  • Grupa 3:  Odpowiedz na pytanie: W której miejscowości przyprowadzono do Jezusa człowieka niewidomego, a Jezus uzdrowił go poza wsią przez zwilżenie oczu swą śliną?

  Odpowiedź: Betsaida. 

  Skupienie nad testem   Skupienie nad testem Klaudia Cwołek /Foto Gość

   

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół