• facebook
 • rss
 • Oleje na cały rok

  sz

  dodane 02.04.2015 12:56

  Dziesiątki kapłanów z całej diecezji koncelebrowało Mszę Krzyżma sprawowaną w Wielki Czwartek przed południem w gliwickiej katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

  Podczas Eucharystii bp Jan Kopiec pobłogosławił trzy rodzaje olejów – krzyżma, katechumenów i chorych. Ampułki niesione przez diakonów prowadzili do ołtarza wierni w procesji. Oleje przez cały rok posłużą do sprawowania sakramentów i obrzędów.

  W kazaniu bp Kopiec zachęcał wiernych do dobrego przeżycia Triduum Paschalnego i świąt Wielkanocy, a prezbiterów prosił o wytrwałą posługę.

  – Ten zapach i aromat olejów powinien nam ciągle towarzyszyć, nawet pomimo niepowodzeń i niekiedy pozornych klęsk. Nie powinniśmy unikać delikatnego zaproszenia do muśnięcia swoich sumień – mówił do kapłanów.

  Ampułki do ołtarza przynosili wierni w uroczystej procesji Ampułki do ołtarza przynosili wierni w uroczystej procesji Szymon Zmarlicki /Foto Gość W kontekście "różnych ostatnich wydarzeń" sugerował też księżom refleksję na temat tego, czy nie burzą ustalonego od wieków porządku. – To wyzwanie, które musimy podjąć, bo wiemy, że Kościół od wieków do tego nawołuje, a z efektem bywa różnie. Chciałbym was prosić, abyście jako współpracownicy Chrystusa do swoich sumień jednak zaglądnęli, czy wszystkie wasze relacje są poprawne – zachęcał.

  W przypadającą w tym dniu 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II przypomniał również nauczanie papieża oraz dziękował za jego coroczne listy kierowane do kapłanów w Wielki Czwartek.

  Po Mszy kapłani zabrali święte oleje, by wykorzystywać je w swoich parafiach oraz wszystkich innych miejscach, gdzie posługują.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół