• facebook
 • rss
 • Makulatura na wodę w Afryce

  Klaudia Cwołek

  dodane 14.03.2015 14:33

  Moglibyśmy co miesiąc wybudować jedną studnię, gdyby 40 parafii w diecezji regularnie zbierało makulaturę.

  Wczoraj i dziś to kolejne dni zbiórki w ramach akcji „Makulatura na Misje”.  

  – Zaskoczyła nas ilość ludzi, którzy przyjechali dzisiaj z makulaturą, przy tej pogodzie i przy tak krótkim odstępie czasu między jedną a drugą akcją, bo to jest raptem trzy tygodnie. Tym bardziej, że trzy duże samochody z makulaturą odebraną przez nas w różnych miejscach pojechały bezpośrednio do skupu, bo byśmy już tego tutaj nie zmieścili – mówi ks. Michał Nicpoń, wikary parafii św. Anny w Łabędach, odpowiedzialny za akcję w diecezji gliwickiej.

  Razem z innymi wolontariuszami dyżuruje dziś na palcu za kościołem. Osoby, które oddają makulaturę otrzymują pamiątkowy różaniec i książeczkę z rozważaniami oraz petycję „Stop pigułce śmierci”, którą można podpisać i wysłać.

  W ciągu trzech lat trwania akcji w diecezji gliwickiej zebrano ok. 320 ton, za które otrzymano ok. 80 tys. złotych, co pozwoliło na budowę dwóch studni w Sudanie Południowym. 1 kg makulatury to 75 litrów wody dla Afryki.

  W zeszłą niedzielę w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie podsumowujące kolejny rok akcji. Obecny na nim ks. Kazimierz Kurek, salezjanin i promotor dzieła w różnych miejscach kraju, podał że wystarczy regularna zbiórka makulatury w 40 parafiach, żeby co miesiąc wybudować jedną studnię. A jedna studnia w warunkach afrykańskich to jest dostęp do wody nawet dla 5 tys. ludzi. Jest więc o co się starać, zwłaszcza że to prawie nic nie kosztuje.

  U nas w tym sezonie stałe dyżury odbioru makulatury wyznaczone zostały w Gliwicach-Łabędach i w Bytomiu.

  Terminy zbiórki

  • Bytom: 27 i 28 marca, 29 i 30 maja. Organizują parafia św. Barbary, Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego i V Liceum Mistrzostwa Sportowego (ul. Powstańców Śląskich 2)
  •  Gliwice: 13 i 14 marca, 17 i 18 kwietnia, 15 i 16 maja, 12 i 13 czerwca (ul. Zygmuntowska w Łabędach, za kościołem św. Anny).

  Makulatura odbierana jest od 10.00 do 18.00.

  Akcja mobilizuje ludzi   Akcja mobilizuje ludzi Klaudia Cwołek /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Antoni1965
   18.03.2015 22:19
   Witam jest to wielkie dzieło. Ja z myślą zbiorki makulatury w mojej parafii i chodziłem trzy miesiące, aż poprosiłem proboszcza żeby ogłosił zbiórkę makulatury. W ubiegłym roku zawiozłem 27tom do parafii Piotra Pawła w Częstochowie. Największy problemem był transport, 30km. były miesiące że jechały trzy duże busy.
   Chwała Panu.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół