• facebook
 • rss
 • Historia, która zaczęła się w Zabrzu

  mf

  dodane 10.03.2015 13:43

  W Teatrze Nowym odbyła się premiera wydanej właśnie książki Angeli Bajorek „Heretyk z familoka. Biografia Janoscha”. Rozpoczęła cykl spotkań z okazji jego 84. urodzin.

  To biografia pochodzącego z Zabrza Horsta Eckerta, autora książek dla dzieci o Misiu i Tygrysku. Postaci kontrowersyjnej, o niezwykle barwnej, ale też tragicznej historii życia.

  Biografia powstała na bazie wymiany mejli, w sumie zebrało się ich 860, oraz dwóch wizyt w domu Janoscha. - Pani pytania otwierają mi nie zagojone rany z dzieciństwa, mówił Janosch. Ale myślę, że potrzebna mu była taka rozmowa. Wyrzucenie z siebie tego wszystkiego, katharsis. Janosch jako przykład kosmopolity, człowieka Europy, mógł pokazać się w innym świetle. Chciałam, żeby ta książka nie ograniczała się tylko do jego lat młodości, bo okres zabrzański jest dobrze znany – opowiadała autorka.

  – Sama historia Janoscha jest niesamowita, jeśli uzmysłowić sobie jaka drogę przebył ten straszony i bity w dzieciństwie chłopiec – mówił Jerzy Illg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak, które wydało biografię. – Potem przez ponad 30 lat to piekło „egzorcyzmował” alkoholem, chciał zapomnieć. W końcu wylądował na Teneryfie, gdzie słońce świeci przez 360 dni w roku. Jeśli uzmysłowić sobie tę drogę, to samo to jest fenomenem – zauważył.

  W rozmowie wzięli też udział m. in. Dariusz Walerjański, który oprowadza po miejscach związanych z Janoschem, reżyser Magdalena Piekorz, Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez, który wystawił „Cholonka, czyli dobrego Pana Boga z gliny” i prof. Grażyna Szewczyk, córka Wilhelma Szewczyka, który napisał przedmowę do jego pierwszego wydania.

  Spotkanie rozpoczął występ dzieci z przedszkola nr 28 noszącego imię Janoscha. Przedstawieniem o Misiu i Tygrysku na podstawie jego książki.  

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół