• facebook
 • rss
 • M. Mańka-Szulik nową przewodniczącą GZM

  sz /PAP

  dodane 20.02.2015 15:56

  Prezydent Zabrza zastąpiła na tej funkcji w Górnośląskim Związku Metropolitalnym prezydenta Świętochłowic Dawida Kostempskiego, który ustąpił po czteroletniej kadencji.

    Małgorzata Mańka-Szulik
  HENRYK PRZONDZIONO /FOTO GOŚĆ
  Wyboru dokonało Walne Zgromadzenie GZM, tworzone przez prezydentów miast wchodzących w skład tej organizacji. Małgorzata Mańka-Szulik, bezpartyjna prezydent Zabrza od 2006 r., została przewodniczącą zarządu. Przewodniczącym zgromadzenia GZM został natomiast prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

  Priorytetem nowej przewodniczącej jest - jak mówi - zdynamizowanie działań GZM. Chciałaby też, by powiększyła się liczba miast wchodzących w jego skład. - Ważne, byśmy nie ograniczali się tylko do współpracy największych miast, ale też żebyśmy tę mapę GZM uzupełnili o kolejne - mówi.

  Najbardziej znaną inicjatywą GZM stał się dotąd grupowy przetarg na zakup energii elektrycznej dla samorządów i ich instytucji. Dzięki niemu w 2013 r. gminy zaoszczędziły ok. 8 mln zł, a w ubiegłym roku ok. 13 mln zł. Ostatnio powstało też np. metropolitalne studium transportowo-komunikacyjne, z którego będą mogły korzystać miasta. Nie powiodły się natomiast np. budowa przed kilkoma laty spalarni odpadów dla aglomeracji czy wspólne utrzymywanie przecinającej region Drogowej Trasy Średnicowej.

  - Ambitnych wyzwań jest bardzo dużo, pewne rzeczy, jak grupowy zakup energii, zostały podjęte i należy je oceniać pozytywnie. Takich działań na pewno będziemy chcieli podejmować więcej - zapowiedziała M. Mańka-Szulik.

  Istniejący od 2007 r. Górnośląski Związek Metropolitalny zrzesza 13 miast Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Mieszkają w nich prawie 2 miliony ludzi. W założeniu miał umożliwić miastom opracowywanie wspólnej strategii rozwoju i pozyskiwanie funduszy na inwestycje. Od pewnego czasu pojawiają się jednak opinie, że GZM nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Część samorządowców sceptycznie odnosiła się w minionych latach do członkostwa w organizacji, która według obowiązującego prawa nie ma realnych możliwości działania na dużą skalę. Natomiast przedstawiciele GZM powtarzają, że możliwość ich działań ogranicza brak obiecywanej od lat ustawy metropolitalnej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół