• facebook
 • rss
 • SPA dla bezrobotnych

  sz /PAP

  dodane 16.02.2015 23:16

  Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Bytomiu walczy z wykluczeniem społecznym, realizując "Systemowy Projekt Aktywizacji - SPA w Bytomiu".

  W ramach programu mieszkańcy biorą udział w kursach i szkoleniach lub uczestniczą w spotkaniach, np. z trenerami kompetencji społecznych, doradcami zawodowymi, psychologami, prawnikami czy animatorami lokalnymi.

  W powstałym Klubie Integracji Społecznej oferowane są też zajęcia grupowe i porady indywidualne, a osobom niepracującym pomaga się przełamać bierność życiową, nawiązać nowe kontakty i znaleźć fachowe wsparcie w poszukiwaniu pracy.

  - Zanim osoby te będą miały szansę poprawić swoją sytuację, musimy pomóc im rozwiązać najważniejsze problemy, by odnalazły się na rynku pracy" - tłumaczy Beata Żukowska z bytomskiego MOPR-u.

  - Organizujemy spotkania indywidualne lub grupowe, których celem jest analiza sytuacji tych osób, a także zaproponowanie wsparcia. Rodzicom, którzy mają problemy opiekuńczo-wychowawcze z dziećmi, proponujemy też udział w Akademii Rodzica; odbywają się również specjalne treningi pracy z rodziną. To wszystko jest niezwykle ważne, ponieważ rozwiązanie przynajmniej części problemów życiowych spowoduje, że te osoby będą czuły się pewniej i być może w efekcie szybciej będą starały się o znalezienie zatrudnienia - dodaje.

  SPA wspiera też młodych, którzy opuszczają placówki opiekuńczo-wychowawcze i rodziny zastępcze. Jak podaje urząd miasta, "uczestnicy Systemowego Projektu Aktywizacji - SPA w Bytomiu" mają możliwość korzystania z adresowanych do nich działań ułatwiających start w dorosłe życie, w tym kursów prawa jazdy czy szkoleń zawodowych.

  Projekt jest realizowany od 2008 r. Łącznie wzięły w nim dotąd udział 2864 osoby, w większości kobiety. Do kolejnego etapu realizowanego od stycznia 2014 do czerwca br. zostało zakwalifikowanych prawie 480 osób.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół