• facebook
 • rss
 • Jest porozumienie w JSW

  PAP

  dodane 13.02.2015 20:37

  Nie oznacza to jednak, że strajk został już odwołany.

  Jest porozumienie związkowców z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej, ale strajk nie jest odwołany - poinformował w piątek wieczorem mediator, b. wicepremier i minister pracy Longin Komołowski oraz związkowcy.

  Związkowcy jadą teraz do załóg na konsultacje. Podtrzymują żądanie dymisji prezesa Jarosława Zagórowskiego.

  W piątek rano podpisali protokół uzgodnień z zarządem, później trwały związkowe konsultacje projektu porozumienia.

  Według wcześniejszych informacji strony doszły do kompromisu w większości kwestii. Np. według protokołu od bieżącego roku czternasta pensja ma być w połowie uzależniona od sytuacji finansowej firmy. Czternastka za ubiegły rok ma zostać wypłacona w dwóch ratach. Inna kluczowa kwestia, czyli rozszerzenie tygodnia pracy z pięciu do sześciu dni – przy zachowaniu pięciodniowego tygodnia pracy każdego z górników, ma być jeszcze dopracowana.

  Strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwa od 28 stycznia. Rozpoczął się po ogłoszeniu przez zarząd planu oszczędnościowego. Od tej pory w spółce wstrzymane jest wydobycie.

  Prezes JSW podtrzymał, że nadal będzie domagał się od liderów związkowych odszkodowań za nielegalny – w jego ocenie – strajk. Według zarządu, każdy dzień to 27 mln zł strat w przychodach. Górnicy mają to odpracować w wolne dni. Spółka zapowiada też pozew przeciwko związkowym liderom. Gliwicki sąd uznał, że JSW „uprawdopodobniła bezprawność zachowań” związkowców.

  Władze firmy nie zamierzają natomiast karać górników, ale – jak przypomniał Zagórowski – za czas strajku nie przysługuje im wynagrodzenie. Jak dodał, jeśli pracownicy chcą rekompensaty, muszą się o nią zwrócić do organizatorów strajku.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  • kwazar
   13.02.2015 21:21
   Prezes Zagórowski mówi do górników niczym zatroskany ojciec do swoich zabłąkanych i niewdzięcznych dzieci.

   I czyż temu chłopu nie należy się 80 tysia miesięcznie na rąsię? Należy się!!!

   A czyż temu chłopu nie należy się ze 2 melony odprawy po dobrowolnym odejściu?

   Należy się !!! Za taką harówę należy się !!!
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół