• facebook
 • rss
 • Wymarzony wynik

  Klaudia Cwołek

  dodane 08.02.2015 23:07

  80. urodziny bp. Jana Wieczorka świętowano w Rudach.

  Eucharystii w rudzkiej bazylice przewodniczył bp Jan Wieczorek, razem z nim przy ołtarzu modliło się dziesięciu arcybiskupów i biskupów, związanych z metropolią górnośląską   Eucharystii w rudzkiej bazylice przewodniczył bp Jan Wieczorek, razem z nim przy ołtarzu modliło się dziesięciu arcybiskupów i biskupów, związanych z metropolią górnośląską Mira Fiutak /Foto Gość

  W sanktuarium Matki Bożej Pokornej 8 lutego Eucharystię z Jubilatem koncelebrowało dziesięciu arcybiskupów i biskupów, związanych z metropolią górnośląską i wielu kapłanów. Obecni byli abp Alfons Nossol, który udzielał sakry bp. Janowi Wieczorkowi 16 sierpnia 1981 roku na Górze Świętej Anny, były metropolita katowicki abp Damian Zimoń i jego następca abp Wiktor Skworc. Z diecezji opolskiej przyjechali biskupi: Andrzej Czaja, Jan Bagiński, Paweł Stobrawa i Rudolf Pierskała. Obecni byli także bp Gerard Kusz z Gliwic i wywodzący się z diecezji katowickiej bp Stefan Cichy z Legnicy. 

  – Gromadzi nas pierwszy biskup gliwicki, który dzisiaj z radością dziękuje za przebyte 80 lat swojego życia, włączonego w wielkie Boże sprawy – mówił, witając zebranych na dziękczynnej Mszy św. biskup gliwicki Jan Kopiec.

  Homilię podczas Mszy św. wygłosił bp opolski Andrzej Czaja. Mówił w niej o trzech wielkich wartościach dla życia człowieka. – Wiara, Ewangelia, Jezus Chrystus – wszystkie te trzy dary Boże nadają głęboki sens ludzkiemu życiu, o którym mówi psalmista, że miarą jego lat siedemdziesiąt, osiemdziesiąt, gdy jesteśmy mocni. Patrzymy na naszego Jubilata i już od razu widzimy, że to prawda. Mocny! – mówił bp Andrzej Czaja. Dziękując, podkreślał znaczenie jego posługi zgodnie z wybranym hasłem biskupim „Servire populo” – służyć ludowi.

  Mogłem zobaczyć, jak wyprowadzasz swoje codzienne życie, swoje świadectwo życia z zaufania Bogu - powiedział w homilii bp Andrzej Czaja   Mogłem zobaczyć, jak wyprowadzasz swoje codzienne życie, swoje świadectwo życia z zaufania Bogu - powiedział w homilii bp Andrzej Czaja Mira Fiutak /Foto Gość – Nawet gdyby przyszedł taki moment, iż nie da się już służyć ludowi tak, jakbyś chciał, bo może sił zabraknąć, chciałbym ci powiedzieć, że życie spełnia się nawet wtedy, gdy już człowiek działać nie umie. Jeśli życie oddaje Jezusowi, światła szuka w Ewangelii i spogląda na swoją codzienność oczyma wiary. I tego ci życzę – zakończył bp Andrzej Czaja.

  Bp Jan Wieczorek też nawiązał do mijającego czasu. – Naszą miarą życia jest lat siedemdziesiąt, osiemdziesiąt, gdy jesteśmy mocni. Mogę Bogu dziękować za to, że jeszcze jestem mocny, tak mi się wydaje – mówił. Przede wszystkim jednak dziękował Bogu i ludziom, zaczynając od daru życia, rodziców i rodzeństwa oraz chrztu przez wspólnotę Kościoła, posługi kapłańskiej i biskupiej po dar niezliczonych współpracowników: duchownych, życia konsekrowanego, laikatu, wolontariatu Caritas. – Czym się Panu odpłacę za wszystko, co mi wyświadczył. Podniosę kielich zbawienia i wezwę imienia Pana – cytował słowa psalmisty bp Jan Wieczorek.

  –  Chciałbym przede wszystkim podziękować za współtworzenie metropolii górnośląskiej – mówił, składając życzenia abp Wiktor Skworc. – Znając twoją pokorę, możemy tylko przypuszczać, jakie było twoje zaskoczenie, jaka była twoja reakcja. Ale w pokorze, z wiarą przyjąłeś wolę Ojca Świętego, stając się pierwszym biskupem gliwickim i rozpoczynając budowę Kościoła gliwickiego: jego tożsamości i  jego teraźniejszości.

  Po modlitwie był czas na składanie Jubilatowi życzeń   Po modlitwie był czas na składanie Jubilatowi życzeń Mira Fiutak /Foto Gość Metropolita katowicki wskazał na trzy punkty, związane z działalnością społeczną bp. Wieczorka: Rudy, KANĘ i Rusinowice. W Rudach rozwija się sanktuarium i ośrodek formacyjny, stworzony w odbudowanej ruinie pocysterskiego zespołu klasztorno-pałacowego. KANA – Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży w Gliwicach to pierwsza taka placówka w kraju, dla młodych ludzi, potrzebujących wsparcia w kształceniu i zdobywaniu pracy. Ośrodek Rehabilitacyjno–Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Rusinowicach przyjmuje pacjentów z całej Polski, a bp Jan Wieczorek odwiedza każdy nowy turnus. – To taka cicha, niezauważalna, ale przecież Bogu wiadoma posługa wobec najbiedniejszych z biednych – podkreślił abp Wiktor Skworc.

   – Osiemdziesiąt lat, wspaniały wiek! Osiem do zera – marzenie każdej drużyny, żeby tak wygrać! Ksiądz biskup Jan wygrał to swoje życie. Dziękujemy razem z nim Panu Bogu i życzymy dalszych sukcesów i takiego wyniku: dziesięć do zera. A potem zobaczymy! – powiedział abp Skworc.

  Do Rud z koncertem dedykowanym bp. Janowi Wieczorkowi przyjechał Slezský Žestový Kvintet Dolni Benešov   Do Rud z koncertem dedykowanym bp. Janowi Wieczorkowi przyjechał Slezský Žestový Kvintet Dolni Benešov Mira Fiutak /Foto Gość

   

  Więcej w papierowym wydaniu Gościa Gliwickiego na 15 lutego.

   


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół