• facebook
 • rss
 • Kolejny znak nadziei

  Klaudia Cwołek

  dodane 01.02.2015 20:37

  Na 150. rocznicę poświęcenia kościoła Świętego Krzyża w Bytomiu-Miechowicach świątynia otrzymała nowy ołtarz i ambonkę.

  – Od 150 lat ten kościół towarzyszy całej wspólnocie parafialnej. Na pewno jest świadkiem niezliczonej ilości ludzkich dróg, zarówno tych radosnych, jak i smutnych, bo jednych i drugich nie brakuje. Ale zawsze trwa jako znak nadziei – mówił w homilii bp gliwicki Jan Kopiec, który przewodniczył liturgii z konsekracją ołtarza i inauguracją ambony.

  Kościół Świętego Krzyża w Bytomiu-Miechowicach to druga w tej parafii świątynia, postawiona w zamian za drewnianą z XIV wieku. Przeszłość kościoła i parafii opiewa znany na Śląsku poemat ks. Norberta Bonczyka pt. "Stary Kościół Miechowski". Do niego odwoływał się bp Jan Kopiec w kazaniu, cytując obszerny fragment, który opisuje pożegnanie ze starym kościołem i nadzieję na nowe czasy. – Niech po nocy śliczny dzień nastanie – mówił za księdzem poetą. Odniósł się także do aktualnych trudności parafii, która stoi wobec zagrożenia kościoła szkodami  górniczymi. – Żebyśmy nie znaleźli się w położeniu naszych poprzedników, którzy, choć z bólem serca, ale musieli przyjąć decyzję o rozbiórce starego kościoła, żeby mógł powstać nowy. W 150-lecie od tamtego wydarzenia nie chcielibyśmy powtarzać tamtego nastroju i tamtych przeżyć – Nowa ambonka   Nowa ambonka Klaudia Cwołek /Foto Gość przestrzegał. Wyraził przy tym przekonanie, że przy dobrej woli, da się tego uniknąć. W podobnym tonie wypowiedział się ks. proboszcz Bartosz Podhajecki w okolicznościowej publikacji na jubileusz kościoła. „Jesteśmy (…) spadkobiercami wielkiego dorobku naszych przodków, na czele z byłymi Proboszczami. Nie możemy zaprzepaścić ich ciężkiej pracy i starań o to, aby ta świątynia przetrwała wszelkie szkody górnicze i trudności, ale kontynuować ich dzieło, pielęgnować tradycję i upiększać kościół. Niewątpliwie, dzisiejszą uroczystością konsekracji ołtarza i inauguracji ambony zapisujemy kolejną wspaniałą kartę historii”  – napisał.

  W uroczystości uczestniczyli liczni goście, m.in.: duchowni, w tym proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Miechowicach, siostry zakonne, przedstawiciele władz, dyrekcja kopalni.

  Niedziela 1 lutego to początek obchodów jubileuszu 150–lecia poświęcenia kościoła, które miało miejsce 5 lutego 1865 roku. Jego fundatorką była Maria de Winckler z Domesów, która z mężem, rodzicami i krewnymi spoczywa w krypcie świątyni. Nowy ołtarz i ambonkę zaprojektował Piotr Kłosek, a wykonawcą jest  Firma Kamieniarska Krystiana Grzechaca. Podczas konsekracji w ołtarzu umieszczone zostały relikwie św. Leonarda z Porto Maurizio, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i św. s. Faustyny Kowalskiej. Do uroczystości parafia przygotowywała się już od dłuższego czasu, m.in. poprzez peregrynację Ikony Świętej Rodziny i Krzyża z Jerozolimy z relikwiami Domku Matki Bożej z Nazaret. Podczas „Roku Wiary”, parafianie złożyli swoje podpisy pod wyznaniem wiary, które także zostały umieszczone w ołtarzu jako świadectwo dla przyszłych pokoleń.

  Procesja z świecami i kwiatami na nowy ołtarz   Procesja z świecami i kwiatami na nowy ołtarz Klaudia Cwołek /Foto Gość


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół