• facebook
 • rss
 • Są nowi biskupi w Katowicach

  prze, jj

  dodane 13.12.2014 14:13

  To księża Marek Szkudło rodem z Tychów i Adam Wodarczyk z Tarnowskich Gór.

  Nominację papieża Franciszka na biskupów pomocniczych ogłosił 13 grudnia arcybiskup katowicki Wiktor Skworc za Nuncjaturą Apostolską w Polsce.

  46-letni ks. Adam Wodarczyk od ponad 7 lat jest moderatorem generalnym Ruchu Światło-Życie - w zeszłym roku zaczął drugą, 6-letnią kadencję. W ten ruch zaangażowany jest od młodości. Jest też postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Franciszka Blachnickiego, założyciela oazy.

  62-letni ks. Marek Szkudło, także związany z oazą, jest dziś wikariuszem biskupim ds. stałej formacji kapłanów w archidiecezji katowickiej. W przeszłości był też m.in. diecezjalnym kapelanem harcerzy i proboszczem w parafii NMP Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju.

  Szersze sylwetki nominatów:

  Rozmowy z nominatami:

  Galeria zdjęć z uroczystości:

  Metropolita katowicki zaprosił wiernych do udziału w święceniach biskupich w katedrze 6 stycznia przyszłego roku. „Już dziś zapraszam na tę szczególną celebrację wiernych świeckich, osoby konsekrowane i duchowieństwo, a zwłaszcza wiernych z parafii pochodzenia oraz ze wszystkich środowisk dotychczasowego posługiwania biskupów nominatów” - napisał.

  Przedłużeniem radości tego dnia będzie tradycyjny Orszak Trzech Króli, który wyruszy sprzed katedry o godz. 15, aby wieczorem dotrzeć do katowickiego Spodka. Tam o godz. 18 rozpocznie się rodzinne kolędowanie z udziałem gwiazd polskiej estrady, na które abp Skworc zaprasza diecezjan. „W trakcie koncertu powitamy nowych biskupów pomocniczych naszej archidiecezji, złożymy im życzenia oraz przyjmiemy ich błogosławieństwo” - stwierdził metropolita katowicki. Dodał, że zrządzeniem Bożej Opatrzności święcenia biskupie będą miały miejsce w dniu inauguracji obchodów 90. rocznicy powstania katowickiego Kościoła lokalnego. „Proszę was zatem o modlitwę w intencji biskupów nominatów, aby mogli owocnie służyć Kościołowi katowickiemu i skutecznie wspomagać jego pasterza. Całą ich przyszłą posługę zawierzajmy opiece piekarskiej Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej” - zaapelował abp Skworc.

  O biskupach nominatach przeczytasz też w świątecznym wydaniu "Gościa Katowickiego", nr 51-52.

  Biskup nominat Marek Szkudło, arcybiskup Wiktor Skworc i biskup nominat Adam Wodarczyk w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, 13 grudnia 2014 r., chwilę po ogłoszeniu decyzji papieża Franciszka   Biskup nominat Marek Szkudło, arcybiskup Wiktor Skworc i biskup nominat Adam Wodarczyk w kaplicy Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, 13 grudnia 2014 r., chwilę po ogłoszeniu decyzji papieża Franciszka Przemysław Kucharczak /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • Iwona
   13.12.2014 22:41
   Gratulacje dla ks. Marka. Błogosławieństwa Bożego
   doceń 10
  • Ks. Krzysztof
   14.12.2014 11:06
   Opatrznościowa decyzja ojca św. Franciszka dla naszej Archidiecezji. Bogu niech będą dzięki
  • Grzegorz
   14.12.2014 20:01
   Obyś księże był dalej z DK.
   Niech CI BÓG BŁOGOSŁAWI
   GRZEGORZ Z DĄBROWY GÓRNICZEJ
  • Daniel
   15.12.2014 17:24
   Jestem w Lublinie - czy będzie jakiś dostęp do wydania Gościa Katowickiego dla mnie? Myślę o numerze poświęconym nowym biskupom. Pozdrawiam
  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół