• facebook
 • rss
 • Będą posługiwać w kościele i u chorych

  Szymon Zmarlicki

  dodane 09.12.2014 13:24

  Diecezja gliwicka ma 29 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

  Nowi szafarze będą mogli udzielać Komunii Świętej wiernym podczas Mszy. Ich obowiązkiem będzie też zanoszenie jej chorym i starszym parafianom   Nowi szafarze będą mogli udzielać Komunii Świętej wiernym podczas Mszy. Ich obowiązkiem będzie też zanoszenie jej chorym i starszym parafianom Szymon Zmarlicki /Foto Gość W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny bp Jan Kopiec ustanowił nowych szafarzy podczas wieczornej Mszy św. w katedrze. Mężczyźni pochodzą z parafii m.in. w Bytomiu, Lublińcu, Rudach, Rusinowicach, Sośniowicach i Zabrzu.

  Kandydaci zostali najpierw przedstawieni biskupowi. Każdy wywołany z imienia i nazwiska odpowiadał: „Jestem!”, po czym dołączał do szeregu przed prezbiterium. Później nastąpiła modlitwa śpiewana w języku łacińskim.

  Podczas Eucharystii nowi szafarze przyjmowali Komunię Św. pod dwiema postaciami. Dwóch z nich zaraz potem rozdawało hostie wiernym.

  Do zadań szafarzy należy udzielanie wiernym Komunii Świętej podczas Mszy oraz zanoszenie jej do chorych i starszych parafian. Są upoważnieni również do podawania wiatyku, czyli pokarmu na drogę do życia wiecznego. Zwykle włączają się też w służbę oraz wykonywanie czytań i psalmów podczas liturgii czy nabożeństw.

  Ich pomoc jest nieoceniona szczególnie w sytuacjach, gdy z różnych powodów niewystarczająca liczba kapłanów udziela Komunii na Mszy na przykład w niedziele czy święta, gdy kościół zapełnia się po brzegi.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół