• facebook
 • rss
 • Drewniane perły

  mf /starostwo.gliwice.pl

  dodane 06.11.2014 15:41

  Wystawę "Kościoły drewniane na Górnym Śląsku" od 12 listopada będzie można oglądać w Starostwie Powiatowym w Gliwicach.

  Najwięcej kościołów drewnianych w Polsce spotykamy na Górnym Śląsku i w Małopolsce. Tylko w obrębie powiatu gliwickiego znajduje się ich aż 10. Wystawa pt. „Kościoły drewniane na Górnym Śląsku” prezentuje najciekawsze tego typu zabytki architektury drewnianej w tym regionie. Wśród tych z gliwickiego powiatu zobaczymy m.in. kościoły w Żernicy, Poniszowicach, Sierakowicach, Boronowie, Koszęcinie i inne.

  – Ta międzynarodowa wystawa od dwóch lat wędruje po różnych miastach, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Przygotowano ją w obu wersjach językowych. Ekspozycja przedstawia 32 najciekawsze drewniane kościoły Górnego Śląska – województw śląskiego i opolskiego – przedstawione na fotografiach współczesnych i archiwalnych, opatrzonych interesującym komentarzem – informuje Bogusław Szyguła, kustosz Izby Tradycji Górniczej w Knurowie. – Wśród prezentowanych obiektów są też drewniane świątynie z powiatu gliwickiego. Może wystawa zainspiruje do bliższego ich poznania, przynajmniej tych, którzy ich jeszcze nie zwiedzili.

  Ekspozycja jest prezentowana dzięki współpracy Izby Tradycji Górniczej w Knurowie z Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen. Obecnie prezentowana jest w Knurowie. Od 12 listopada można będzie ją zobaczyć w gliwickim Starostwie Powiatowym. Dostępne tam będą też 4 monety wydane przez Mennicę Górnośląską, przedstawiające drewniane kościoły Górnego Śląska.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół