• facebook
 • rss
 • Kolejny krok zabrzańskiej ginekologii

  Mira Fiutak

  dodane 28.10.2014 17:05

  W Zabrzu otwarte zostało Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka - szpital ginekologiczno-położniczy, który ma należeć do najnowocześniejszych w kraju.

  28 października otwarto ośrodek, a pierwsze pacjentki pojawią się w nim z początkiem listopada. Centrum powstało na terenie Szpitala Miejskiego w Zabrzu-Biskupicach. Nowy kompleks będzie połączony z pozostałymi budynkami szpitalnymi specjalnym łącznikiem.

  – Zabrze to miejsce, gdzie powstała śląska ginekologia – zauważył prezes szpitala Mariusz Wójtowicz. Przywołując postać patrona nowo powstałego centrum prof. Wojciecha Starzewskiego, który na początku lat 50. stworzył tu pierwszą klinikę ginekologii i położnictwa na Śląska.

  – To ojciec całej śląskiej ginekologii. Jego tutejsi wychowankowie tworzyli kliniki w Katowicach, Bytomiu i Tychach. Wracamy więc do źródła. Otwieramy wspaniałą inwestycję zbudowaną ze środków publicznych. Czekającą nie tylko na mieszkanki Zabrza, ale całej aglomeracji Śląska – dodał.

  Centrum posiada oddziały ginekologiczny, położniczy i neonatologiczny oraz patologii ciąży. Na miejscu będzie poradnia diabetologiczna i kardiologiczna dla kobiet w ciąży (tworzona we współpracy ze Śląskim Centrum Chorób Serca). A także opieka psychologa, dietetyka. Dla przygotowujących się do porodu szkoła rodzenia, a po nim - poradnia laktacyjna.

  To miejsce, gdzie opieka nad kobietami i dziećmi ma być kompleksowa. Przez trzy miesiące po porodzie zapewniona jest opieka medyczna dla dzieci.

  – To dla Zabrza wielki dzień, przede wszystkim zabrzanek i dzieci, które tu przyjdą na świat. A przecież to jeden z najbardziej wzruszających momentów w życiu. Centrum to inwestycja bardzo cenna i oczekiwana, ale też jej powstanie wymagało współpracy całego zespołu ludzi – powiedziała prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Nowo otwarty kompleks poświęcił biskup gliwicki Jan Kopiec.

  Budowa zabrzańskiego Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka trwała 15 miesięcy   Budowa zabrzańskiego Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka trwała 15 miesięcy Mira Fiutak /Foto Gość Projekt szpitala zakłada, że im wyższa kondygnacja, tym większa intymność przebywających w nim pacjentek. Na parterze jest izba przyjęć i dwa oddziały patologii ciąży i ginekologiczny. Wyżej położniczy i neonatologiczny oraz sale porodowe i bloki operacyjne.

  Szpital posiada 67 łóżek na oddziale położnictwa i ginekologii oraz 30 miejsc na oddziale neonatologii. Planowane jest stworzenie tu jedynego w regionie centrum laparoskopowego leczenia endometriozy.

  – Instalowany jest tu sprzęt jednej z wiodących marek na świecie. Jedyny taki na Śląsku. Oprócz tworzenia dobrej atmosfery do odbycia porodu, myślimy też o medycynie na najwyższym światowym poziomie z salą laparoskopową, gdzie w czasie zabiegu operacyjnego będzie można się połączyć z każdym ośrodkiem na świecie i skorzystać z konsultacji wysokiej klasy specjalistów – mówi Mariusz Wójtowicz. Liczy też na to, że do 2016 roku w ośrodku stanie robot da Vinci.

  Inwestycja została zrealizowana przez firmę Warbud w ciągu 15 miesięcy. Koszt całości wyniósł 45 mln zł. W związku z koniecznością przeprowadzki szpitala przy Placu Traugutta do nowo wybudowanego ośrodka od 26 października do końca miesiąca zawieszono działalność jego oddziałów. Pacjentki muszą w tym czasie korzystać z placówek w innych miastach.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół